https://42tcen.com/entry/spolufinancovani-zbrojnich-zakazek-na-ukor-obcanu-koten-k-nakupu-77-tanku-leopard
„Spolufinancování zbrojních zakázek na úkor občanů.“ Koten k nákupu 77 tanků Leopard
„Spolufinancování zbrojních zakázek na úkor občanů.“ Koten k nákupu 77 tanků Leopard
Ministerstvo obrany počítá s nákupem 77 německých tanků Leopard 2A8 za 52 mld. do roku 2030. Setrvání Fialovy vlády ve vedení země povede ke spol... - 23.12.2024, 42TČen
2024-12-23T01:10:46
2024-12-23T04:24:47
Bezpečnost
Názory
Radek Koten
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/Koten-Facebook-2.jpeg
Náčelník generálního štábu Karel Řehka vyzval k odstoupení od realizace projektu nákupu 77 tanků v hodnotě 52,1 mld. korun kvůli nedostatku finančních prostředků. Projekt byl na pořadu dne od června. Ministryně však jeho slova popírá a tvrdí, že se peníze najdou. Čím lze vysvětlit protichůdná tvrzení politiků? Radek Koten: Komunikace je základem každé spolupráce, a proto mě mrzí, že takto zásadní informace jsou komunikovány nikoliv mezi odpovědnými za realizaci, ale skrze média. Budí to dojem dvoukolejnosti a nespolupráce, což minimálně snižuje důvěru v celý resort. Podle slov Černochové nalezení prostředků je úkolem politiků, nikoliv šéfa armády. Můžeme na základě její slov očekávat, že břemeno nákladů na modernizaci vojenské techniky tím pádem (částečně) dolehne na běžné občany? Hovory o více jak 2% HDP pro rozpočet armády nyní zaznívá od mnoha představitelů NATO, tedy dá se očekávat, že v případě setrvání stávající koalice ve vedení ČR bude mít důsledky pro občany této země v podobě spolufinancování zbrojních zakázek z jejich důchodového, sociálního i jiného zabezpečení, samozřejmě na jejich úkor. Do konce roku 2025 se plánuje, že česká armáda bude disponovat novou tankovou divizí skládající se z 28 darovaných německých tanků a 14 koupených. Je tento termín splnitelný? Stáří se nedá zastavit a platí to také pro tanky Leopard. Za 40 let se toho hodně změní v technickém vybavení a u bojových vozidel jako je tank to platí dvojnásob. Specifikace 2A4 má tedy časově již něco za sebou a abychom nyní splnili certifikaci NATO, bude nutná velká modernizace, nebo nákup tanků ve specifikaci nové 2A8. I modernizace „něco stojí“. Obávám se, že tento termín je slušně řečeno „na vodě“… Co si myslíte o částce za 77 nových tanků, které mají být dodané do roku 2030? O kolik se může zvýšit s ohledem na stále rostoucí ceny vstupů pro evropský průmysl? Termín dodávek a dodržení ceny je spíše ve hvězdách, odhaduji to v horizontu 2032-2035. Jsem spíše optimista… Ostatně GREENDEAL je pro takovou průmyslovou výrobu spíše nárazem do zdi. Tomu bude odpovídat i cena. Existuje záruka, že nové tanky budou využívány efektivně s ohledem na současnou strukturu armády a logistiku? Budování těžké brigády koresponduje právě s dodávkami jejího vybavení. Tedy dodávka tanků tak bude minimálním základem a bude korespondovat jednak s dodávkami techniky, ale i s náborem a výcvikem vojáků, kteří budou takovou techniku obsluhovat. Podle náčelníka gen. štábu chybí v AČR výhledově více jak 9 tisíc vojáků.Děkujeme za rozhovor!
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

„Spolufinancování zbrojních zakázek na úkor občanů.“ Koten k nákupu 77 tanků Leopard

Radek Koten - 42TČen
© Facebook / Radek Koten
Ministerstvo obrany počítá s nákupem 77 německých tanků Leopard 2A8 za 52 mld. do roku 2030. Setrvání Fialovy vlády ve vedení země povede ke spolufinancování zbrojních zakázek z důchodového a sociálního zabezpečení, domnívá se Radek Koten (SPD). „Dodržení ceny je spíše ve hvězdách,“ řekl pro neČT.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka vyzval k odstoupení od realizace projektu nákupu 77 tanků v hodnotě 52,1 mld. korun kvůli nedostatku finančních prostředků. Projekt byl na pořadu dne od června. Ministryně však jeho slova popírá a tvrdí, že se peníze najdou. Čím lze vysvětlit protichůdná tvrzení politiků?

Radek Koten:
Komunikace je základem každé spolupráce, a proto mě mrzí, že takto zásadní informace jsou komunikovány nikoliv mezi odpovědnými za realizaci, ale skrze média. Budí to dojem dvoukolejnosti a nespolupráce, což minimálně snižuje důvěru v celý resort.

Podle slov Černochové nalezení prostředků je úkolem politiků, nikoliv šéfa armády. Můžeme na základě její slov očekávat, že břemeno nákladů na modernizaci vojenské techniky tím pádem (částečně) dolehne na běžné občany?

Hovory o více jak 2% HDP pro rozpočet armády nyní zaznívá od mnoha představitelů NATO, tedy dá se očekávat, že v případě setrvání stávající koalice ve vedení ČR bude mít důsledky pro občany této země v podobě spolufinancování zbrojních zakázek z jejich důchodového, sociálního i jiného zabezpečení, samozřejmě na jejich úkor.

Do konce roku 2025 se plánuje, že česká armáda bude disponovat novou tankovou divizí skládající se z 28 darovaných německých tanků a 14 koupených. Je tento termín splnitelný?

Stáří se nedá zastavit a platí to také pro tanky Leopard. Za 40 let se toho hodně změní v technickém vybavení a u bojových vozidel jako je tank to platí dvojnásob. Specifikace 2A4 má tedy časově již něco za sebou a abychom nyní splnili certifikaci NATO, bude nutná velká modernizace, nebo nákup tanků ve specifikaci nové 2A8. I modernizace „něco stojí“. Obávám se, že tento termín je slušně řečeno „na vodě“…

Co si myslíte o částce za 77 nových tanků, které mají být dodané do roku 2030? O kolik se může zvýšit s ohledem na stále rostoucí ceny vstupů pro evropský průmysl?

Termín dodávek a dodržení ceny je spíše ve hvězdách, odhaduji to v horizontu 2032-2035. Jsem spíše optimista… Ostatně GREENDEAL je pro takovou průmyslovou výrobu spíše nárazem do zdi. Tomu bude odpovídat i cena.

Existuje záruka, že nové tanky budou využívány efektivně s ohledem na současnou strukturu armády a logistiku?

Budování těžké brigády koresponduje právě s dodávkami jejího vybavení. Tedy dodávka tanků tak bude minimálním základem a bude korespondovat jednak s dodávkami techniky, ale i s náborem a výcvikem vojáků, kteří budou takovou techniku obsluhovat. Podle náčelníka gen. štábu chybí v AČR výhledově více jak 9 tisíc vojáků.

Děkujeme za rozhovor!