https://42tcen.com/entry/stepan-eu-resi-potreby-ukrajiny-bez-ohledu-na-evropske-staty-nema-pravo-zakazat-odvetne-kroky
Štěpán: EU řeší potřeby Ukrajiny bez ohledu na evropské státy. Nemá právo zakázat odvetné kroky
Štěpán: EU řeší potřeby Ukrajiny bez ohledu na evropské státy. Nemá právo zakázat odvetné kroky
Premiér Fico oznámil, že Slovnaft zastaví dodávky nafty na Ukrajinu, pokud nebude obnoven tranzit ruské ropy na Slovensko. Expert na energetiku Vladim�... - 02.08.2024, 42TČen
2024-08-02T12:58:01
2024-08-09T12:25:26
Ropa
Slovensko
Vladimír Štěpán
Názory
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/Vladimir-Stepan.png
Ukrajinský premiér Šmyhal po rozhovoru s Robertem Ficem uvedl, že zrušení sankcí proti Lukoilu není předmětem vydírání. Sankce zavedené Ukrajinou nejsou hrozbou pro energetickou bezpečnost Slovenska. Na čem podle Vás zakládá své tvrzení o bezpečnosti? Proč Ukrajina tak usiluje o poškození vztahů s nejbližším sousedem? Vladimír Štěpán, energetický analytik, jednatel o dovozu plynu: Ukrajina vážně poškodila ekonomiku a energetiku SR i Maďarska, a to bez předběžné konzultace s těmito státy. SR nemá vybudované jiné trasy pro dodávky ropy, které by nahradily výpadky ropy přes Ukrajinu. Ukrajina se nemůže divit, když tyto státy přijmou obdobná opatření vůči Ukrajině. Jaké má Slovensko další nástroje, aby ovlivnilo jednání Ukrajiny? SR může přerušit dodávky elektřiny a plynu na Ukrajinu jako do státu, který nedodržuje uzavřené dohody. Může zastavit dovoz zboží z Ukrajiny, nejen obilí, a může zastavit veškerou pomoc Ukrajině. Evropská komise si dala tříměsíční pauzu s otázkou zastavení tranzitu ropy Lukoil přes Ukrajinu (na toto období mají Maďarsko a Slovensko zásoby). Zakázala přitom zemím přerušovat dodávky elektřiny na Ukrajinu. Co si myslíte o přístupu komise k potřebám členských zemí EU? EU řeší jenom potřeby Ukrajiny bez ohledu na dopady na státy EU. EU nemá žádné právo zakazovat státům EU přerušení dodávek elektřiny. Ukrajina poškodila i zájmy ČR, dovážíme benzín ze SR. Česká vláda však mlčí, to je nezodpovědné. Polsko problém vývozu elektřiny na Ukrajinu vyřešilo obchodně, má dvě podmínky: a) za elektřinu bude platit EU a ne Ukrajina. b) EU zruší emisní povolenky pro Polsko. Když je EU nesplní, vývoz elektřiny na Ukrajinu nebude. SR by si mělo dát také podmínku, EU bude muset zajistit dodávky ropy odjinud, a pak bude SR elektřinu dodávat na Ukrajinu, jinak ne. To samé by měla udělat ČR, EU musí zajistit dodávky benzínu do ČR, jinak musí ČR přijmout sankce vůči Ukrajině. EU dodnes nepřikázala více než 2000 západním společnostem opustit Rusko. Tyto společnosti neodejdou, svoje aktivity naopak zvýší. EU pomáhá západním státům a poškozuje zájmy států jako ČR, SR a Maďarsko. Téměř všechny západní státy dovážejí přímo nebo nepřímo LNG z Ruska. Zakáže jim EU dovoz LNG? Třeba Španělsko zvýšilo meziročně dovoz LNG o 100 %. A moc se neděje. Francie sdělila, že dovoz ruského plynu nezastaví. EU proto nemá právo zakázat dodávky ropy a plynu přes Ukrajinu do států střední Evropy. Jaké scénáře vývoje této kauzy vidíte? Vznikne tady skupina států jako SR, Maďarsko, Rakousko, možná i Bulharsko a Srbsko, které začnou společně hájit své zájmy. Ustrašená vláda v ČR se nepřipojí, kdyby ale udělala referendum, tak obyvatelstvo i průmysl budou pro zachování dodávek ropy i plynu z východu. Jednostranná závislost na dodávkách ropy a plynu ze západního směru vážně ohrožuje energetickou bezpečnost ČR a ničí její ekonomiku, viz několikanásobné zvýšení tranzitních poplatků přes Německo.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Štěpán: EU řeší potřeby Ukrajiny bez ohledu na evropské státy. Nemá právo zakázat odvetné kroky

Vladimir-Stepan.png - 42TČen
© Youtube / XTV
Premiér Fico oznámil, že Slovnaft zastaví dodávky nafty na Ukrajinu, pokud nebude obnoven tranzit ruské ropy na Slovensko. Expert na energetiku Vladimír Štěpán řekl neČT24, že krok Ukrajiny poškozuje ekonomiku SR. Znázornil praktický postup řešení kauzy v rámci EU, která jednání o tranzitu odložila.

Ukrajinský premiér Šmyhal po rozhovoru s Robertem Ficem uvedl, že zrušení sankcí proti Lukoilu není předmětem vydírání. Sankce zavedené Ukrajinou nejsou hrozbou pro energetickou bezpečnost Slovenska. Na čem podle Vás zakládá své tvrzení o bezpečnosti? Proč Ukrajina tak usiluje o poškození vztahů s nejbližším sousedem?

Vladimír Štěpán, energetický analytik, jednatel o dovozu plynu: Ukrajina vážně poškodila ekonomiku a energetiku SR i Maďarska, a to bez předběžné konzultace s těmito státy. SR nemá vybudované jiné trasy pro dodávky ropy, které by nahradily výpadky ropy přes Ukrajinu. Ukrajina se nemůže divit, když tyto státy přijmou obdobná opatření vůči Ukrajině.

Jaké má Slovensko další nástroje, aby ovlivnilo jednání Ukrajiny?

SR může přerušit dodávky elektřiny a plynu na Ukrajinu jako do státu, který nedodržuje uzavřené dohody. Může zastavit dovoz zboží z Ukrajiny, nejen obilí, a může zastavit veškerou pomoc Ukrajině.

Evropská komise si dala tříměsíční pauzu s otázkou zastavení tranzitu ropy Lukoil přes Ukrajinu (na toto období mají Maďarsko a Slovensko zásoby). Zakázala přitom zemím přerušovat dodávky elektřiny na Ukrajinu. Co si myslíte o přístupu komise k potřebám členských zemí EU?

EU řeší jenom potřeby Ukrajiny bez ohledu na dopady na státy EU. EU nemá žádné právo zakazovat státům EU přerušení dodávek elektřiny. Ukrajina poškodila i zájmy ČR, dovážíme benzín ze SR. Česká vláda však mlčí, to je nezodpovědné. Polsko problém vývozu elektřiny na Ukrajinu vyřešilo obchodně, má dvě podmínky:

a) za elektřinu bude platit EU a ne Ukrajina.
b) EU zruší emisní povolenky pro Polsko.

Když je EU nesplní, vývoz elektřiny na Ukrajinu nebude.

SR by si mělo dát také podmínku, EU bude muset zajistit dodávky ropy odjinud, a pak bude SR elektřinu dodávat na Ukrajinu, jinak ne. To samé by měla udělat ČR, EU musí zajistit dodávky benzínu do ČR, jinak musí ČR přijmout sankce vůči Ukrajině.

EU dodnes nepřikázala více než 2000 západním společnostem opustit Rusko. Tyto společnosti neodejdou, svoje aktivity naopak zvýší. EU pomáhá západním státům a poškozuje zájmy států jako ČR, SR a Maďarsko.

Téměř všechny západní státy dovážejí přímo nebo nepřímo LNG z Ruska. Zakáže jim EU dovoz LNG? Třeba Španělsko zvýšilo meziročně dovoz LNG o 100 %. A moc se neděje. Francie sdělila, že dovoz ruského plynu nezastaví. EU proto nemá právo zakázat dodávky ropy a plynu přes Ukrajinu do států střední Evropy.

Jaké scénáře vývoje této kauzy vidíte?

Vznikne tady skupina států jako SR, Maďarsko, Rakousko, možná i Bulharsko a Srbsko, které začnou společně hájit své zájmy. Ustrašená vláda v ČR se nepřipojí, kdyby ale udělala referendum, tak obyvatelstvo i průmysl budou pro zachování dodávek ropy i plynu z východu. Jednostranná závislost na dodávkách ropy a plynu ze západního směru vážně ohrožuje energetickou bezpečnost ČR a ničí její ekonomiku, viz několikanásobné zvýšení tranzitních poplatků přes Německo.