https://42tcen.com/entry/strejcek-k-nigerii-kdyby-to-byla-facka-jen-fialovi-dalo-by-se-to-tolerovat-ale-je-to-facka-cr
Strejček k Nigérii: Kdyby to byla facka jen Fialovi, dalo by se to tolerovat, ale je to facka ČR
Strejček k Nigérii: Kdyby to byla facka jen Fialovi, dalo by se to tolerovat, ale je to facka ČR
Premiér Fiala se vydal na cestu do Afriky, ale v přímém přenosu dostal facku, bohužel, spolu s ním i Česká republika, konstatuje Ivo Strejček ve sv... - 10.11.2023, 42TČen
2023-11-10T11:38:20
2023-11-10T02:40:30
Petr Fiala
Nigérie
Ivo Strejček
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/photo-2023-11-10-13-36-11.jpg
Tou pověstnou fackou bylo podle Strejčka odmítnutí ze strany Nigérie přijmout Fialovu vládní delegaci. Mluvčí Smolka podle něj sice uvedl, že Nigérie argumentovala tím, že nebyla schopna zajistit odpovídající přijetí a program. Podle Strejčka to je však primitivní a v normálně spravované zemi nedůstojná výmluva. „Za vším téměř s jistotou stojí Fialovy (a vládní) ostře proizraelské nekritické postoje k dnešní válce v Pásmu Gaza,“ píše Strejček s tím, že Nigérie tyto postoje nesdílí, neboť nigerijský ministr zahraničí Tuggar uvedl, že Nigérie je proti páchání násilí. „Tedy žádná „nepřipravenost“ návštěvy, na to ať se Fiala nevymlouvá. Příčinou je Fialův fanatismus v zahraniční politice,“ konstatuje Strejček. Zdůrazňuje, že Nigérie není jen tak „nějaká země“, je nejlidnatější zemí v Africe a po Egyptě druhou největší africkou ekonomikou. Kromě toho je Nigérie šestým největším exportérem ropy na světě. Strejček proto dochází k závěru, že právě tato nejdůležitější země z celé jeho cesty po Africe, s ním odmítla jednat. Je pravdou, že se lze halit do izraelských vlajek, ale v tom případě je nutné počítat s důsledky. Problémem Fialovy zahraniční politiky je, že od počátku nenechává v zahraniční politice kámen na kameni a ničí všechny, po desetiletí obtížně budované vztahy. „Sem patří Vystrčilovy a Adamové Pekarové provokativní výlety na Tchaj-wan, kterými tito dva čeští politikové nesledovali české zájmy, ale výhradně a jedině vlastní osobní zviditelnění. Sem patří cíleně protičínský telefonát nově zvoleného prezidenta Pavla na Tchaj-wan. A sem patří také bezvýhradná, a v porovnání se západním světem i hysterická, podpora Ukrajiny,“ píše Strejček a připomíná také odmítnutí ze strany Saúdské Arábie jednat s ministrem Síkelou. Kdyby to podle Strejčka byla facka jenom Fialovi, ještě by to bylo možné tolerovat, ale ono je to facka celému Česku, a to je podle něj neodpustitelné. „Jak dlouho budou takové výsledky práce čeští občané téhle vládě tolerovat? Jak dlouho si necháme líbit amatérismus lidí, kteří výkon politiky spatřují výhradně v morálním velikášství namísto toho, aby sledovali zájmy země, jejíž občané jim svěřili vládu?“ dodává na závěr.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Strejček k Nigérii: Kdyby to byla facka jen Fialovi, dalo by se to tolerovat, ale je to facka ČR

photo-2023-11-10-13-36-11.jpg - 42TČen
© Petr Fiala/ X
Premiér Fiala se vydal na cestu do Afriky, ale v přímém přenosu dostal facku, bohužel, spolu s ním i Česká republika, konstatuje Ivo Strejček ve své glose.

Tou pověstnou fackou bylo podle Strejčka odmítnutí ze strany Nigérie přijmout Fialovu vládní delegaci. Mluvčí Smolka podle něj sice uvedl, že Nigérie argumentovala tím, že nebyla schopna zajistit odpovídající přijetí a program. Podle Strejčka to je však primitivní a v normálně spravované zemi nedůstojná výmluva.

Za vším téměř s jistotou stojí Fialovy (a vládní) ostře proizraelské nekritické postoje k dnešní válce v Pásmu Gaza,píše Strejček s tím, že Nigérie tyto postoje nesdílí, neboť nigerijský ministr zahraničí Tuggar uvedl, že Nigérie je proti páchání násilí.

Tedy žádná „nepřipravenost“ návštěvy, na to ať se Fiala nevymlouvá. Příčinou je Fialův fanatismus v zahraniční politice,“ konstatuje Strejček. Zdůrazňuje, že Nigérie není jen tak „nějaká země“, je nejlidnatější zemí v Africe a po Egyptě druhou největší africkou ekonomikou. Kromě toho je Nigérie šestým největším exportérem ropy na světě.

Strejček proto dochází k závěru, že právě tato nejdůležitější země z celé jeho cesty po Africe, s ním odmítla jednat. Je pravdou, že se lze halit do izraelských vlajek, ale v tom případě je nutné počítat s důsledky. Problémem Fialovy zahraniční politiky je, že od počátku nenechává v zahraniční politice kámen na kameni a ničí všechny, po desetiletí obtížně budované vztahy.

Sem patří Vystrčilovy a Adamové Pekarové provokativní výlety na Tchaj-wan, kterými tito dva čeští politikové nesledovali české zájmy, ale výhradně a jedině vlastní osobní zviditelnění. Sem patří cíleně protičínský telefonát nově zvoleného prezidenta Pavla na Tchaj-wan. A sem patří také bezvýhradná, a v porovnání se západním světem i hysterická, podpora Ukrajiny,“ píše Strejček a připomíná také odmítnutí ze strany Saúdské Arábie jednat s ministrem Síkelou.

Kdyby to podle Strejčka byla facka jenom Fialovi, ještě by to bylo možné tolerovat, ale ono je to facka celému Česku, a to je podle něj neodpustitelné.

Jak dlouho budou takové výsledky práce čeští občané téhle vládě tolerovat? Jak dlouho si necháme líbit amatérismus lidí, kteří výkon politiky spatřují výhradně v morálním velikášství namísto toho, aby sledovali zájmy země, jejíž občané jim svěřili vládu?“ dodává na závěr.