To je kšeft jako kráva. Koho zajímají pesticidy, když můžete obilí levně koupit a draze prodat?
V dřívějším rozhovoru jste zmiňoval, že letošní sklizeň je ohrožena kvůli nedostatku skladovacích prostorů. Povedlo se zemědělcům ve spolupráci s vládou vyřešit problém skladování a další přepravy ukrajinského obilí do cílových destinací?
Naše území nikdy nesloužilo jako tranzit pro významnější množství ukrajinského obilí a pokud ano, šlo o vlaky z Polska či Slovenska do Rakouska nebo Bavorska. Pokud se u nás ukrajinské obilí objevilo, tak jen v blízkosti polských hranic. Ve velmi hojné míře se u nás ovšem objevovaly produkty z ukrajinského obilí. Především mouka. Zpravidla šlo o směr ukrajinské a neukrajinské produkce, aby výsledek odpovídal evropským hygienickým normám. Pokud se u ukrajinské pšenice našlo nadměrné množství pesticidů, přimíchala se k ní jiná pšenice, aby naměřené hodnoty poklesly. U nás není problémem vlastní ukrajinská pšenice, ale její dopad na tuzemský trh s komoditami.
Do letošních žní tak naše země vstupovala s plnějšími sklady, než je v této době obvyklé. Pokud Evropa konzumuje ukrajinskou pšenici, nekonzumuje českou... Obchodníkům navíc od loňska zůstal v rukou černý Petr, protože ceny obilnin byly loni vysoké a od té doby spíše klesaly. Leckdo musel prodávat pod cenou jakékoliv spekulace, na růst cen letos dopadly spíš špatně než dobře.
Nyní jsou skladovací kapacity naplněné k prasknutí, ale obchodníci nechtějí od zemědělců nakupovat. Bojí se dalšího poklesu ceny. V této chvíli tak ještě většina vyprodukovaného obilí patří prvovýrobcům a zájem o jejich zboží je malý. Obchoduje se víceméně jen s tím, co se hned zpracuje a dodá do obchodů.
Všichni s napětím sledovali vypovězení obilné dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Nakonec to vypadá tak, že Rusko exportuje s plnou kapacitou svých přístavů a ukrajinský export klesl na jednu třetinu loňských čísel. To znamená, že ve světě cena komodit zřejmě nijak nestoupne, protože Rusko je schopné uspokojit poptávku a na Ukrajině zůstanou obrovské zásoby, pro které nebude exportní kapacita. Tím pádem i cena půjde dolů. Když bude vedle EU levná pšenice, tak se sem dostane, protože je to obrovský byznys. Nedivím se, že Polsko, Slovensko a další země nechtějí tuto levnou pšenici pustit do země. Jejich zemědělství by to mohlo fatálně poškodit.
Ale tak či onak, bez exportu přes Černé moře tento problém zůstane a bude negativně ovlivňovat už tak dost obtížnou situaci v zemědělství. V naší republice se letos hodně urodilo, sklady jsou plné, ale nikdo to obilí nechce, protože nedaleko od nás jsou obrovské zásoby ještě levnějšího obilí.
Dříve jste uváděl, že čeští zemědělci nesou ztráty kvůli tranzitu zahraničního obilí a přicházejí o tradiční trhy pro odbyt. Proč se s ukrajinským obilím obchoduje dál navzdory tomu, že neodpovídá evropským hygienickým normám?
S ukrajinským obilím se obchoduje, protože to je obrovský byznys. Tuna ukrajinské pšenice stojí na hranicích s EU zhruba tisíc korun. Čeští zemědělci potřebují tunu pšenice prodat zhruba za čtyři tisíce korun. Vidíte ten rozdíl? Za takovou marži stojí za to vraždit, korumpovat, ovlivňovat vlády, pašovat, klamat... cokoliv. Když u nás koupíte kamion pšenice, tak vás bude stát sto tisíc korun a prodáte ho za sto dvacet tisíc.
Když koupíte kamion ukrajinské pšenice v Mukačevu, tak vás bude stát pětadvacet tisíc a u nás ho prodáte za těch sto dvacet tisíc. A teď si představte, že nejde o jeden náklaďák, ale o vlak, sto vlaků, tisíc vlaků... To je prostě kšeft jako kráva. Koho zajímají pesticidy, když můžete levně koupit, draze prodat, a ještě pozdržet platby?
Agrární komora informovala, že čeští zemědělci dostávají nabídky z Německa na prodej obilí do bioplynových stanic. Co si o této variantě nakládaní s úrodou myslíte? Budou zemědělci této nabídky využívat v letošní sezóně?
Víte, mně vždycky berou mory, když se jídlo pálí v kotlích nebo se z něj dělá elektřina v bioplynkách. To je něco příšerného. Ale co mají zemědělci dělat? Nechat to obilí shnít, když ho nikdo jiný nechce?
Letos bude velmi slabá úroda kukuřice, ta se do bioplynek používá běžně, ale protože letos to bude bída, budou Němci vyrábět elektřinu z pšenice. Běžný zelený aktivista stejně nepozná rozdíl.
Podle mě je toto využití pšenice letos dost pravděpodobné. Jak už jsem řekl, kukuřice se letos moc neurodilo, ceny obilí klesají a ceny energií spíš rostou. To je jasná synergie, takže se to bude dělat. Je to sice zvěrstvo, ale co mají zemědělci dělat, že? Ale máte tu alespoň další důkaz, jak tady v Evropě děláme všechno správně.
Ukrajina potvrdila, že nebude trvat na své stížnosti proti Slovensku u Světové obchodní organizace kvůli embargu na dovoz ukrajinského obilí na Slovensko. Oba státy se shodly na vytvoření systému obchodování s obilím. Věříte ve společný systém kontroly?
To znamená, že ukrajinská pšenice se do Evropy dostane a jak tu jednou bude, tak se prostě použije. Nevěřím ve společný systém kontroly, spíš v korupci na nejvyšší úrovni. Co je nám do zemědělců, když můžeme udělat kšeft století, že?
Mohl byste uvést Vaši prognózu pro další vývoj společných koridorů pro ukrajinské obilí? Jak letošní situace ovlivní malé české pěstitele obilí?
To vám budu schopen říct až tak kolem Vánoc. Do té doby se bude přešlapovat na místě a každý bude čekat, jestli jeho obchodní partner mrkne první. Ceny ale každopádně klesají, což nebude ani pro obchodníky ani pro zemědělce nic příjemného. Navíc... obchod stojí. Blíží se zima a nikdo neví, jestli bude dost elektřiny i plynu. Nikdo neví, jak se pohnou ceny hnojiv. Cena nafty už naopak roste.
Český zemědělec je v situaci, kdy moc ze své úrody neprodal, ale peníze by už potřeboval, protože musí udělat podzimní práce, zasít, zorat, pohnojit... Bude muset koupit hnojiva na jaro, ale obchodník mu za úrodu nabízí směšné peníze, protože se sám bojí, jestli vůbec prodá, když se sem může dostat ukrajinská pšenice. A tak se kolem toho přešlapuje a nikdo neví, co bude.
Evropa se svými rozhodnutími dostala do pasti, kdy je všechno špatně a bohužel není ani jasné, co je menší zlo. Obchodník zemědělci za úrodu nabízí směšné peníze. Bojí se, jestli vůbec prodá, když se sem může dostat pšenice z Ukrajiny. Evropa se svými rozhodnutími dostala do pasti, kdy je všechno špatně a není jasné, co je menší zlo.