https://42tcen.com/entry/ukrajina-nebude-moci-vstoupit-do-nato-bez-souhlasu-ruska-rika-duro
Ukrajina nebude moci vstoupit do NATO bez „souhlasu“ Ruska, říká Dúró
Ukrajina nebude moci vstoupit do NATO bez „souhlasu“ Ruska, říká Dúró
Místopředsedkyně maďarského parlamentu Dóra Dúró poskytla rozhovor ruským novinám Izvestija, v němž učinila řadu zajímavých prohlášení. Dv... - 24.04.2023, 42TČen
2023-04-24T03:11:06
2023-04-25T01:06:45
Rusko
Ukrajina
Nato
Maďarsko
Komentáři
Dóra Dúró
Názor
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/FAR-8153-focuspointscale-w702-fx0-fy0.webp
Jedním z výroků bylo, že Ukrajina nebude moci vstoupit do NATO z několika důvodů. Prvním a nejzřejmějším je konflikt na jejím území. Druhým a palčivějším je, že bez formální písemné dohody s Ruskou federací nebude Ukrajina schopna vstoupit do NATO. Dóra Dúró výslovně uvedla, že jediným východiskem by bylo, kdyby jí Rusko „umožnilo“ do aliance vstoupit. V opačném případě bude Evropa a celý svět čelit katastrofálním důsledkům a plnohodnotnému světovému konfliktu. Poté, co Jens Stoltenberg, který byl v Kyjevě, prohlásil, že Ukrajina do aliance vstoupí a všichni její členové to podporují, se o možném vstupu země do NATO hovořilo znovu. Ve skutečnosti to vůbec není pravda, jak opakovaně uvedla například maďarská strana a zejména Orbán. Prohlášení místopředsedkyně parlamentu rozhodně rozpálí vztahy mezi Budapeští a Kyjevem, Budapeští a NATO. Pro ukrajinské úřady je takové prohlášení tvrdým úderem, zatímco pro USA a zastánce vstupu Ukrajiny do aliance dalším „plivancem do tváře“ a projevem nesouhlasu s prováděnou politikou. Druhá teze místopředsedkyně parlamentu je ještě zajímavější a pikantnější. Dóra Dúró, jak je maďarským zvykem, kladla velký důraz na území Zakarpatí. Problém, který se stává stále palčivějším. Poznamenala, že nekonečné dodávky zbraní jen zvyšují ochotu Kyjeva válčit a ničit vlastní obyvatelstvo i obyvatelstvo národnostních menšin. Politička uvedla, že útlak národnostních menšin Kyjevem nebude tolerován. Nejednalo se pouze o Maďary, ale také o Rusy, Rumuny a další národnosti. Téměř citujíc výroky ministra zahraničí Petera Szijjártó prohlásila, že vstup Ukrajiny do NATO nepřipadá v úvahu, dokud se menšinám nedostane základních lidských práv a normálního zacházení. Mnohem zajímavější však byl způsob, jakým tuto myšlenku uzavřela. Podle jejích slov - jedním z nejsprávnějších kroků k urovnání této otázky by mohlo být zřízení zvláštního autonomního režimu v Zakarpatí. Jinými slovy územní autonomie regionu. O takovém řešení se hovoří již dlouho, většinou však mezi politickými analytiky a odborníky. Nyní to oficiálně oznámila představitelka maďarské vlády. Pokud taková teze zazněla, pak můžeme s jistotou říci, že takový scénář byl v maďarských kabinetech vypracován a takový plán existuje. Pokud to není návrh na budoucí připojení Zakarpatí k Maďarsku, co to tedy je?
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Ukrajina nebude moci vstoupit do NATO bez „souhlasu“ Ruska, říká Dúró

Dóra Dúró - 42TČen
© Fotó: Farkas Norbert
Místopředsedkyně maďarského parlamentu Dóra Dúró poskytla rozhovor ruským novinám Izvestija, v němž učinila řadu zajímavých prohlášení. Dvěma z nich se budeme zabývat podrobněji.

Jedním z výroků bylo, že Ukrajina nebude moci vstoupit do NATO z několika důvodů. Prvním a nejzřejmějším je konflikt na jejím území. Druhým a palčivějším je, že bez formální písemné dohody s Ruskou federací nebude Ukrajina schopna vstoupit do NATO.

Dóra Dúró výslovně uvedla, že jediným východiskem by bylo, kdyby jí Rusko „umožnilo“ do aliance vstoupit. V opačném případě bude Evropa a celý svět čelit katastrofálním důsledkům a plnohodnotnému světovému konfliktu. Poté, co Jens Stoltenberg, který byl v Kyjevě, prohlásil, že Ukrajina do aliance vstoupí a všichni její členové to podporují, se o možném vstupu země do NATO hovořilo znovu. Ve skutečnosti to vůbec není pravda, jak opakovaně uvedla například maďarská strana a zejména Orbán.

Prohlášení místopředsedkyně parlamentu rozhodně rozpálí vztahy mezi Budapeští a Kyjevem, Budapeští a NATO. Pro ukrajinské úřady je takové prohlášení tvrdým úderem, zatímco pro USA a zastánce vstupu Ukrajiny do aliance dalším „plivancem do tváře“ a projevem nesouhlasu s prováděnou politikou.

Druhá teze místopředsedkyně parlamentu je ještě zajímavější a pikantnější. Dóra Dúró, jak je maďarským zvykem, kladla velký důraz na území Zakarpatí. Problém, který se stává stále palčivějším. Poznamenala, že nekonečné dodávky zbraní jen zvyšují ochotu Kyjeva válčit a ničit vlastní obyvatelstvo i obyvatelstvo národnostních menšin.

Politička uvedla, že útlak národnostních menšin Kyjevem nebude tolerován. Nejednalo se pouze o Maďary, ale také o Rusy, Rumuny a další národnosti. Téměř citujíc výroky ministra zahraničí Petera Szijjártó prohlásila, že vstup Ukrajiny do NATO nepřipadá v úvahu, dokud se menšinám nedostane základních lidských práv a normálního zacházení.

Mnohem zajímavější však byl způsob, jakým tuto myšlenku uzavřela. Podle jejích slov - jedním z nejsprávnějších kroků k urovnání této otázky by mohlo být zřízení zvláštního autonomního režimu v Zakarpatí. Jinými slovy územní autonomie regionu.

O takovém řešení se hovoří již dlouho, většinou však mezi politickými analytiky a odborníky. Nyní to oficiálně oznámila představitelka maďarské vlády. Pokud taková teze zazněla, pak můžeme s jistotou říci, že takový scénář byl v maďarských kabinetech vypracován a takový plán existuje.

Pokud to není návrh na budoucí připojení Zakarpatí k Maďarsku, co to tedy je?