Ukrajinu môže čakať turecký model. Je 50 rokov v prístupovom procese do EÚ, povedal Michelko
Pán poslanec, počas predvolebnej kampane a po svojom zvolení premiér Fico uvádzal, že je za zastavenie vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Po stretnutí s ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhaľom však vyhlásil, že na Slovensku môže vzniknúť hub na opravu vojenskej techniky z rôznych štátov využívanej na Ukrajine. Nie je to v rozpore s predchádzajúcimi sľubmi o ukončení vojenskej pomoci Ukrajine?
Roman Michelko: Samozrejme nechcem robiť hovorcu premiérovi. Dá sa to rôzne interpretovať. Asi mal na mysli, že vlastná vojenská technika z našich arzenálov už nepôjde na Ukrajinu, pretože systémy S-300 aj MiGy už sme dali a vlastne nič iné relevantné nemáme. Potom aj tak trochu alibisticky povedal, že vlastné komerčné zákazky typu Zuzán, na muníciu a podobne, pokiaľ to bude refundovať (európsky) fond, tak slovenské zbrojovky budú dodávať na základe komerčných parametrov. To znamená, že nie sú to zbraňové systémy zo zbrojných arzenálov Armády Slovenskej republiky, komerčným firmám nebude brániť. Samozrejme, takto to v kampani nekomunikoval, ale jedna vec je predvolebná kampaň a druhá vec je povolebná realita.
Kyjev skôr sľúbil, že po vypršaní zmluvy na konci roka 2024 zastaví tranzit ruského plynu do Európy. Slovenský premiér po stretnutí s ukrajinskou delegáciou oznámil, že je šanca na pokračovanie dodávok plynu aj v roku 2025. Považujete to za hlavný výsledok rokovaní?
Oni podpísali nejaké memorandum, kde samozrejme dali aj rôzne iné veci. Fico je pragmatický, ak je to výhodné pre našu ekonomiku, tak samozrejme tranzit Transpetrolu, ktorý žije z tranzitných poplatkov, nebude blokovať ideologickými zábranami. To sa tiež dalo čakať. My síce máme nejaké kapacity z Poľska, ruský plyn ide aj cez Nemecko reverzom. Ale je normálne, keď pôjde štandardnou trasou, ktorou vždy chodil. To sa dalo očakávať. Fico je veľmi pragmatický politik.
Premiér Fico nedávno vyhlásil, že Slovensko bude vetovať ukrajinské členstvo v NATO, pretože by to mohlo viesť k vzniku tretej svetovej vojny. Má v tom podľa Vás pravdu?
Je to podstatne širšia otázka, či je na to Ukrajina vôbec pripravená, čo sa týka aj kompatibility vedenia atď. Navyše je to štát vo vojne a je tam aj paragraf č.5 o solidarite. Samozrejme bol by to aj bezprecedentný akt, že by sa prijímala krajina, ktorá je v horúcej fáze ozbrojeného konfliktu. Nebude zjavne vôľa, pokiaľ trvá konflikt, a nikto príčetný o tom nebude ani rozmýšľať. Áno, bolo by to zatiahnutie krajín NATO do otvoreného konfliktu. Aj v dlhšom horizonte to asi nie celkom šťastné. Boli tam vždy pokusy vyjednať nejaký neutrálny status a podobne. Toto je veľmi predčasné. Každopádne dnes nikto príčetný vážne neuvažuje nad integráciou Ukrajiny do NATO.
Premiér okrem iného uviedol, že členstvo v Európskej únii je podmienené splnením platných podmienok stanovených pre všetkých. Ako hodnotíte pravdepodobnosť, že EÚ tieto podmienky Ukrajine zjednoduší a nakoniec v dohľadnej dobe prijme štát do spoločenstva?
Francúzsky štátny minister zahraničných vecí povedal, že horizont prijatia Ukrajiny je 23 až 25 rokov. Ukrajina je dnes na 35% HDP Európskej únie. Zjavne legislatívne, prostredím, ekonomicky nie je pripravená. Čiže to nie je otázka rokov, ale priam generácií. V horizonte 20 - 25 rokov podľa mňa absolútne nebude spĺňať parametre na prijatie. Je celkom možné, že to bude taký turecký model. Turecko je už pomaly 50 rokov v prístupovom procese a nie a nie sa pohnúť, takže toto určite nebude otázka krátkych rokov.
Jediná teda výhoda bola v tom, že medzi pozvánkou, respektíve prihláškou a začatím prístupových rokovaní, keď si zoberieme Srbsko alebo Bosnu a Hercegovinu alebo množstvo iných balkánskych krajín, tak to bola podstatne dlhšia doba. Ale v prípade Ukrajiny to išlo oveľa, oveľa rýchlejšie. Druhá vec je, že sú tu určité kritériá, ktoré musí splniť každá krajina, ktorá chce byť súčasťou EÚ. Jednoducho ten proces museli ratifikovať všetky krajiny a teda minimálne Maďarsko, pravdepodobne Slovensko a mnohé iné krajiny, možno aj Poľsko (majú obrovský problém s kamionistami), nebudú chcieť to nadšene urobiť. Naozaj Ukrajina musí spĺňať parametre krajiny Európskej únie. Toto bude veľmi dlhá cesta.