V Berlíně se popral školák s učitelem kvůli palestinské vlajce
Podle informací policie všechno začalo tím, že jiný 14letý školák přišel na školní sportoviště ve čtvrti Neuköln zahalený do palestinské vlajky.
„Když ho učitel požádal, aby dal tu vlajku pryč, školák odmítl. Patnáctiletý chlapec s ním projevil solidaritu a začala hádka, v jejímž průběhu udeřil učitele hlavou, a ten byl nucen se bránit úderem dlaní na hlavu. Pak kopl žák učitele do břicha,“ oznámila berlínská policie na své stránce.
Policisté zapsali osobní údaje všech účastníků konfliktu.
K incidentu došlo na pozadí eskalace palestinsko-izraelského konfliktu, která začala 7. října.
Ráno 7. října byl Izrael vystaven bezprecedentně rozsáhlému raketovému útoku z Pásma Gazy. Poté bojovníci Hamásu pronikli do pohraničních oblastí na jihu Izraele. Vojenské křídlo palestinského hnutí vyhlásilo operaci Povodeň Al Aksá proti Izraeli.
Izraelské obranné síly oznámily poté zahájení operace Železné meče proti Hamásu v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu v projevu k národu prohlásil, že země je ve válečném stavu, a oznámil, že dal rozkaz provést širokou mobilizaci rezervistů. Izraelští vojáci vyčišťují osady od útočníků.
Počet obyvatel Izraele zahynulých v důsledku eskalace izraelsko-palestinského konfliktu dosáhl 900, oznámily noviny Haaretz. Podle nejnovější informace palestinského ministerstva zdravotnictví se zvýšil počet zahynulých v důsledku izraelských útoků na Pásmo Gazy na 687.
Brigády al-Kassáma (vojenské křídlo Hamasu) prohlásily, že zajaly desítky izraelských vojáků a důstojníků. Člen politbyra hnutí Hamás Mousa Abu Marzook později oznámil, že přes 100 občanů Izraele včetně vysoce postavených vojenských příslušníků bylo zajato a je nyní vězněno v Pásmu Gazy.
Palestinsko-izraelský konflikt spojený s územními nároky obou stran je už po mnoho desetiletí zdrojem napětí v regionu. Rozhodnutím OSN za aktivní role SSSR bylo v roce 1947 vyhlášeno zřízení dvou států – Izraele a Palestiny, byl fakticky vytvořen ale jen izraelský. Izrael deklaroval souhlas se zásadou dvou států, neuvolnil však definitivně palestinská území.