https://42tcen.com/entry/zruseni-veta-je-totez-co-zruseni-svrchovanosti-cr-pravnik-vyjmenoval-staty-ktere-by-z-toho-tezily
Zrušení veta je totéž, co zrušení svrchovanosti ČR. Právník vyjmenoval státy, které by z toho těžily
Zrušení veta je totéž, co zrušení svrchovanosti ČR. Právník vyjmenoval státy, které by z toho těžily
Zdeněk Koudelka okomentoval námět prezidenta Petra Pavla, aby menší a středně velké státy EU zvážily vzdání se práva veta v Evropském parlamen... - 06.10.2023, 42TČen
2023-10-06T02:26:22
2023-10-17T02:33:12
Názory
Petr Pavel
Zdeněk Koudelka
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1696595127_Zdenek-Koudelka.jpg
V úterý 3. října během svého projevu v Bruggách v souvislosti s budoucím rozšířením EU prezident navrhl úpravu rozhodovacích procesů v EU, včetně přechodu k hlasování kvalifikovanou většinou v řadě oblastí. Prezidentův návrh zhodnotil ústavní právník a člen strany Trikolora Zdeněk Koudelka. „Hlasování kvalifikovanou většinou oslabuje svrchovanost členských států, jimž jsou vnucena rozhodnutí bez jejich souhlasu. Hlasování kvalifikovanou většinou v Evropské unii je dobré pro Německo a Francii, ne pro malé státy,“ upozornil ve svém komentáři Koudelka. Právník zpřehlednil praktický význam tohoto typu rozhodování: „Kvalifikovaná většina musí obsahovat alespoň 55 % členských států (nyní 15) s nejméně 65 % obyvatel a blokační menšinu musí tvořit alespoň 4 státy. Státy, které disponují více než 35 % obyvatel, mohou hlasování zablokovat. Německo a Francie mají asi třetinu obyvatel Evropské unie, pokud získají na svou stranu ještě dva malé státy, zablokují vše.“ Koudelka tím potvrdil, že bez Německa a Francie se v unii nic neprosadí. Názornou ukázkou toho je migrační politika. „V případě, že Německo a Francie něco chtějí, prosadí to, protože získají část malých států. Příkladem jsou vnucované migrační kvóty,“ prohlásil právník. Pozastavil se i nad pozoruhodnou skutečností, že s výzvou k projednání i zrušení veta vystoupil prezident Pavel. Pokud by byl prezidentův návrh přijat, jednalo by se o zásadní zákrok do Ústavy České republiky. „Chce-li prezident zrušit právo veta pro oblast bezpečnosti a zahraniční politiky v Evropské unii, musí v ústavě prosadit zrušení ustanovení, že Česká republika je svrchovaný stát. Jinak je to neústavní a prezident na zachování ústavy přísahal. Podstatou státní svrchovanosti je moc nad válkou, mírem a zahraniční politikou. Nemá-li ji stát, není suverénem, ale jen protektorátem,“ konstatoval na závěr Zdeněk Koudelka. V souvislosti s námětem prezidenta Pavla strana Trikolora v tiskové zprávě vyzvala poslance a senátory, aby prezidenta Pavla z jeho funkce odvolali. Argumentovala to tím, že prezident vzdáním se svrchovanosti hájí cizí zájmy.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Zrušení veta je totéž, co zrušení svrchovanosti ČR. Právník vyjmenoval státy, které by z toho těžily

JUDr. Zdeněk Koudelka - 42TČen
© Facebook / Zdeněk Koudelka
Zdeněk Koudelka okomentoval námět prezidenta Petra Pavla, aby menší a středně velké státy EU zvážily vzdání se práva veta v Evropském parlamentu. Pokud by k této diskuzi na domácí půdě došlo, nové rozhodování by vyžádalo změnu Ústavy ČR, upozornil právník v komentáři pro neČT24.

V úterý 3. října během svého projevu v Bruggách v souvislosti s budoucím rozšířením EU prezident navrhl úpravu rozhodovacích procesů v EU, včetně přechodu k hlasování kvalifikovanou většinou v řadě oblastí.

Prezidentův návrh zhodnotil ústavní právník a člen strany Trikolora Zdeněk Koudelka. „Hlasování kvalifikovanou většinou oslabuje svrchovanost členských států, jimž jsou vnucena rozhodnutí bez jejich souhlasu. Hlasování kvalifikovanou většinou v Evropské unii je dobré pro Německo a Francii, ne pro malé státy,“ upozornil ve svém komentáři Koudelka.

Právník zpřehlednil praktický význam tohoto typu rozhodování: „Kvalifikovaná většina musí obsahovat alespoň 55 % členských států (nyní 15) s nejméně 65 % obyvatel a blokační menšinu musí tvořit alespoň 4 státy. Státy, které disponují více než 35 % obyvatel, mohou hlasování zablokovat. Německo a Francie mají asi třetinu obyvatel Evropské unie, pokud získají na svou stranu ještě dva malé státy, zablokují vše.“

Koudelka tím potvrdil, že bez Německa a Francie se v unii nic neprosadí. Názornou ukázkou toho je migrační politika. „V případě, že Německo a Francie něco chtějí, prosadí to, protože získají část malých států. Příkladem jsou vnucované migrační kvóty,“ prohlásil právník.

Pozastavil se i nad pozoruhodnou skutečností, že s výzvou k projednání i zrušení veta vystoupil prezident Pavel. Pokud by byl prezidentův návrh přijat, jednalo by se o zásadní zákrok do Ústavy České republiky.

„Chce-li prezident zrušit právo veta pro oblast bezpečnosti a zahraniční politiky v Evropské unii, musí v ústavě prosadit zrušení ustanovení, že Česká republika je svrchovaný stát. Jinak je to neústavní a prezident na zachování ústavy přísahal. Podstatou státní svrchovanosti je moc nad válkou, mírem a zahraniční politikou. Nemá-li ji stát, není suverénem, ale jen protektorátem,“ konstatoval na závěr Zdeněk Koudelka.

V souvislosti s námětem prezidenta Pavla strana Trikolora v tiskové zprávě vyzvala poslance a senátory, aby prezidenta Pavla z jeho funkce odvolali. Argumentovala to tím, že prezident vzdáním se svrchovanosti hájí cizí zájmy.