„Budeme pokračovat v podpoře schopnosti Tchaj-wanu k sebeobraně. Většina našich spojenců si uvědomuje, že pokud Čína bude jednat jednostranně, přijde odpověď… přijde odpověď,” řekl Biden.
Tchajwanský problém
Situace kolem Tchaj-wanu se značně vyhrotila po návštěvě ostrova koncem loňského srpna tehdejší předsedkyní Sněmovny reprezentantů Kongresu USA Nancy Pelosiové. Čína, která považuje ostrov za jednu z vlastních provincií, spatřila v tomto kroku podporu tchajwanského separatismu ze strany USA a provedla velké vojenské cvičení.
Oficiální vztahy mezi ústřední čínskou vládou a ostrovní provincií byly zrušeny v roce 1949 poté, co se síly Kuomintangu v čele s Čankajškem, které utrpěly porážku v občanské válce s čínskou Komunistickou stranou, přesunuly na Tchaj-wan. Obchodní a neformální vztahy mezi ostrovem a kontinentální Čínou byly obnoveny koncem osmdesátých let. Na začátku devadesátých let byly zahájeny kontakty přes neziskové organizace, pekingskou Asociaci pro rozvoj vztahů přes Tchajwanský průliv a tchajpejský Fond výměn přes průliv.