Pane Čarnogurský, proč zmíněný v dopisu případ považujete za významný precedens?
Jan Čarnogurský: Zda je případ precedens, nevím. Slovensko zřejmě dodává Ukrajině zbraně a munici již dlouho a Ukrajina je používala proti „svému“ území, které se hlásí k Rusku. V tomto případě, jak vyplývá z ruských médií, došlo k usmrcení civilistů, dokonce dítěte, a ruští (nebo doněčtí, ale rozdíl neumím posoudit) vojenští vyšetřovatelé z úlomků, které zůstaly na místě, zjistili, že použitá munice byla vyrobena na Slovensku. To nás na Slovensku nemůže nechat lhostejnými.
Uvádíte, že za tento zločin nesou zodpovědnost i osoby, které umožnily jeho spáchaní dodáním střeliva bez dostatečných záruk. Co byste doporučil, aby se podobným incidentům dalo vyhnout v budoucnu?
Příkladem mohou být USA. Když v loňském roce dodaly Ukrajině raketomety Himars s dostřelem asi 300 km, ve smlouvě o dodávce si vyhradily, že zbraně nebudou použity tak, aby zasáhly ruské území. Ukrajina tehdy veřejně oznámila, že podmínku přijímá a nebude z Himarsů střílet na ruské území. Byla to sice dost neurčitá podmínka, protože Rusko, například pokládalo za své území Krym, ale Ukrajina ne, ale alespoň nějaká podmínka ve smlouvě o dodávce byla. Slovensko zřejmě nedalo do smlouvy s Ukrajinou o dodávce munice žádnou podmínku. Pokud dalo, ať to nyní ministerstvo obrany oznámí.
Minimální podmínkou by mohlo být, že zbraně či munice se nebudou používat tak, aby dopadly na území obývané civilisty a pokud by se tak stalo, další dodávky ze Slovenska skončí. Ve světě možná znají i další způsoby omezení zbraní a munice, je třeba je použít. Ale Slovensko by nemělo dodávat na Ukrajinu žádné zbraně, jak to činí Maďarsko. Dodávky zbraní na Ukrajinu jen prodlužují válku a zatím – i ve vyhlídkách – Ukrajině přinášejí jen smrt.
Jak by mělo probíhat vyšetřování podobných případů?
Vyšetřovatelé vojenské policie by měli shromáždit všechny dostupné důkazy nejprve z „vlastní“ strany. Čili vyslechnout vojáky a velitele na ukrajinské straně, zda stříleli na město Doněck, kdo dal k tomu rozkaz, zda si byli vědomi, že mohou zasáhnout i civily. Oni by asi odmítali vypovídat s odkazem na vojenské tajemství, nebo by se pokoušeli lhát. Je to lidské. Z vojenského tajemství je lze osvobodit. Ale další důkazy by byly potřebné i z ruské strany. O zprostředkování důkazů z ruské strany by bylo možné požádat mezinárodní organizaci nebo uzavřít s ruskou stranou dohodu o spolupráci v takových případech. V jiných případech by to mohla potřebovat ruská nebo ukrajinská strana.
Proč podle Vás o zmíněné tragické události v Doněcku téměř nic nezaznělo v médiích hlavního proudu?
Já jsem se o věci dozvěděl ze zpráv ruských médií, která chytám přes internet. Naše média hlavního proudu jsou součástí establishmentu, systému, řádu a objektivní informace o konfliktu na Ukrajině od nich nelze očekávat. Válka na Ukrajině je katalyzátorem boje o novou architekturu světového řádu. Média hlavního proudu, u nás a na celém Západě, budou proto lhát nebo alespoň neřeknou pravdu, pokud si myslí, že pravda by poškodila nynější světový řád jednoho pólu v čele s USA.