Čarnogurský: Usporiadanie sveta presadzované Ruskom je spravodlivejšie, preto ho podporujem

© Facebook / Ján Čarnogurský
Ján Čarnogurský, bývalý predseda vlády Slovenskej republiky, uviedol, aké zmeny Európe prinesie nástup novej administratívy v USA na čele s Donaldom Trumpom. V rozhovore s neČT24 sa podelil o svoje pocity z prevzatia štátnych vyznamenaní v Rusku.

Minulý týždeň ste prevzali v Rusku Rád cti a tiež krymské vyznamenanie Za vernosť povinnosti. Čo pre Vás tieto ocenenia znamenajú?

Ján Čarnogurský:
Oba rady sú pre mňa veľkou cťou. Usporiadanie sveta, ktoré presadzuje Rusko, je spravodlivejšie než súčasné, preto ho podporujem.

Aké emócie vo Vás vyvolalo Trumpovo víťazstvo? Aké sú Vaše očakávania od jeho nového prezidentstva?

V amerických voľbách som bol emocionálne na strane Trumpa. Neočakávam od neho žiadne svetoborné zmeny, ale Trump nie je produktom amerického hlbinného štátu (Deep State), kým Biden a Harrisová boli výlučne produktom Deep State a pokračovali by v doterajšej politike USA, čiže v pokračovaní a prehlbovaní vojny/vojen. Trumpovo volebné obdobie bude minimálne prerušením doterajšej politiky, s výnimkou podpory Izraela, ktorá sa naopak zintenzívni. V 20. storočí veľké vojny začínali a končili v Strednej Európe, teraz začnú a možno aj skončia v iných častiach sveta. Buďme trochu egoisti a tešme sa aspoň z toho.

Postavenie Spojených štátov ako svetového hegemóna sa teraz spochybňuje. Borrell dokonca tento rok vyhlásil, že USA ho už stratili. Ako sa víťazstvo Trumpa premietne do americkej hegemónie?

Borrell povedal doteraz niekoľko cynických právd. Pripustil, že USA porušili sľub Gorbačovovi, že NATO sa nebude rozširovať na Východ, ale dodal, že sľub je už premlčaný. Na začiatku vojenskej operácie na Ukrajine povedal, že o operácii sa rozhodne na bojovom poli. Rozhoduje sa o nej. Keď teraz povedal, že USA už stratili postavenie svetového hegemóna, opäť povedal pravdu. Víťazstvo Trumpa vo voľbách neobnoví americkú hegemóniu, ale spočiatku ho povedie k niekoľkým nereálnym sľubom, napr., že ukončí vojnu na Ukrajine (bez jasného ruského víťazstva). Ale možno predpokladať, že časom prestane dávať nereálne sľuby, kdeže je už po voľbách, bez toho, aby začal novú vojnu (nerátajúc vojnovú podporu Izraela).

Ako sa budú vyvíjať vzťahy medzi USA a Európou za vlády Trumpa? Macron po Trumpovom víťazstve vyzval Európu, aby posilnila svoju nezávislosť v bezpečnostných otázkach.

Dobre. USA sa aspoň čiastočne stiahnu z Európy a nebudú tlačiť Európu do vojny s Ruskom. Európa aj tak na vážny konflikt s Ruskom nemá silu ani prostriedky. Pajác Macron môže mobilizovať proti Rusku, Európa za ním nepôjde a Slovensko určite nie. Európa sa bude musieť sústrediť na obranu, akúkoľvek, nie iba vojenskú, proti Afrike a Blízkemu východu, pretože nebude mať silných spojencov. Keď v Nemecku nastolia rozumnú vládu, môže dôjsť k nastoleniu spojenectva Ruska a Nemecka a Európa sa znovu stane veľmocou...

Prezident Putin na Valdajskom fóre vyhlásil, že pokiaľ Ukrajina nebude mať neutrálny status, je ťažké si predstaviť dobré susedské vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou. Je podľa Vás Trump, ktorý sľúbil, že chce „vojny nezačínať, ale ukončovať“, pripravený opustiť myšlienku rozširovania NATO na východ, ktorú presadzovali predchádzajúce administratívy?

Nič iné mu nezostane. Možno ešte bude potrebná nejaká forma americkej porážky na južnom Kaukaze, ale od toho, či tam podporí zástupnú vojnu proti Rusku bude zrejmé, nakoľko myslí svoj sľub vojny nezačínať, ale končiť, vážne.

Ďakujeme za rozhovor!