Premiér Fiala řekl, že se ceny potravin letos udržely na nízké úrovni díky jeho nátlaku na farmáře, výrobce potravin a obchodní řetězce. Slíbil, že potravinové ceny budou i nadále klesat. Co si o jeho tvrzení myslíte?
Představte si, jak asi vypadal nátlak na farmáře, výrobce potravin a prodejce třeba v Polsku... Oni tam mají ceny skoro poloviční. Dokonce i u výrobků, které se vyrábějí v Německu nebo Francii. Polská vláda samozřejmě kromě nátlaku zařídila mnohem lepší podmínky. Pěstitelům platí část zdravotního a sociálního pojištění stát, výrobci potravin mají lepší ceny energií a DPH na potraviny je nula.
Napoleon kdysi říkal, že s hloupostí rakouských generálů se dá počítat jako s konstantou. Asi bychom měli brát výroky našeho premiéra podobně. Jak začne něco slibovat, spolehlivě to dopadne naopak. V poslední době to vypadá, že Tomáš Prouza, který zastupuje oligopol obchodních řetězců, je mocnější než celá vláda dohromady.
Jak premiérova slova korelují s tím, že začátkem týdne zástupci českých obchodních řetězců oznámili zdražení všech produktů v příštím roce o 5-10 %, a to navzdory snížení DPH na potravinářské výrobky z 15 na 12 %?
Úplně jednoduše... Tržby v maloobchodu už dlouhé měsíce klesají. Dokonce ani teď před Vánoci se lidé do žádného velkého utrácení nepustili. Domácnostem prostě docházejí peníze. Jak mají české pobočky Kauflandů a Albertů splnit své hospodářské plány? Musejí z každé koruny vydojit větší zisk. Jejich stoprocentní marže jsou najednou málo. A tak zdraží a budou se odvolávat na volnotržní principy, což jim pořád ještě hodně lidí žere. Oligopol není konkurenční prostředí a mohou zdražovat celkem libovolně.
Fialova slova jsou jen slova. Od chvíle, kdy se posadil do premiérské sesličky, tak žvaní, ale skutek utek. To je ta hodnotová politika. Snít o něčem, co se nikdy nestane a ani stát nemůže.
Zemědělská družstva nyní dodávají 80 % surovin pro potravinářský průmysl. Může cenovou hladinu českých potravin nepříznivě ovlivnit snížení státních dotaci pro družstva v kolektivním vlastnictví nad 150 ha?
Už se stalo... Čtrnáct tisíc zemědělců už podepsalo petici na toto téma, šli s ní do Poslanecké sněmovny, kde na ně ministr zemědělství, Výborný, byl patřičně arogantní, pak jim to zamítli a bylo po žížalkách. Tak snad teď zemědělcům začne docházet, že se od nich očekává odprodej jejich podniků do rukou velkých hráčů a přihlášení na úřadu práce.
Ale že by zrovna zemědělci určovali, za kolik se bude prodávat jejich produkt, to tedy ne. Ceny zemědělských komodit určuje komoditní burza, tedy světové ceny plus doprava k nám. Jestliže se na Ukrajině dá tuna pšenice koupit za dva tisíce a k nám se dá dovézt za další pětistovku, tak zemědělci tu svojí dráž neprodají, bez ohledu na náklady, které s vypěstováním měli.
Potápíme se, potápíme... a ještě těm kapitánům, co naší loď zavedli mezi ledovce, tleskáme.