Koncem června bezpečnostní centrum Evropské hodnoty propustilo dvě třetiny svých zaměstnanců. Kromě týmu zaměřeného na ruský vliv a dezinformace skončil také nedávno vytvořený tým, který sledoval dění na Slovensku a v Maďarsku.
Podle slov ředitele centra řada donorů měla dojem, že problém ruské hrozby už není tak velký. Od podzimu se spolek bude věnovat vztahům mezi Českou republikou, Čínou a Tchaj-wanem.
Publicista a mediální expert Ladislav Jakl zhodnotil význam této události pro mediální prostředí.
„Mediální scéna to nepocítí. Podobných homostriptérů schopných podojit státní i nestátní hejly se vždy najde dost. Specifikou tohoto eurohodnota je jen to, že si při svém obscénním obnažování dal jméno podle mne a že se ucházel o místo v mém odboru na Hradě, kde chtěl pracovat i zadarmo. No, jiní jistě zkoušejí metody podobné," poznamenal Jakl.
Přitom v nové bezpečnostní strategii bylo Rusko poprvé označené za hlavní bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku. Navzdory tomu počet sponzorů Evropských hodnot klesl a oddělení ruského vlivu ukončilo svou činnost. Podle Jakla má nezájem dárců spolku zcela přirozenou příčinu: „Mediální hlavní proud si osvojil tu správnou metodu agitace natolik, že impulsy zvenčí od podobných bojůvek už tak nepotřebuje."
Publicista se také domnívá, že nová bezpečnostní strategie nepřispěje k žádným razantním změnám ve způsobu informování o dění v FR. „Informování o Rusku? Naše média už mnoho let žádné informace o Rusku nepřinášejí. Jen propagandu. Být odkázáni jen na ně, neměli bychom žádné tušení o tom, co se tam reálně děje," poznamenal Ladislav Jakl.