„Pokud nebude vyvinuto žádné úsilí, pokud se bude všechno vyvíjet podle nejhoršího scénáře, budeme ke konci století mít tři miliardy migrantů. To znamená, asi 30 % obyvatelstva změní místo pobytu. V případě nejlepšího scénáře budeme mít 10 % migrantů,” řekl Kokorin.
Klimatolog je toho názoru, že za účelem nepřipuštění negativního scénáře musí státy dosáhnout uhlíkové neutrality. Ale i v případě nejpříznivějšího vývoje událostí bude část obyvatel planety stejně muset opustit rodné území kvůli deficitu pitné vody.
Uhlíková neutralita je jedním z bodů Pařížské dohody o klimatu. USA a státy EU plánují dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, Rusko a Čína do roku 2060, Indie do roku 2070.
Pařížská dohoda o klimatu byla přijata 12. prosince 2015 podle závěrů 21. konference Rámcové úmluvy o změně klimatu (UN FCCC) v Paříži. Dokument podepsalo 175 zemí včetně USA, Číny, a Ruska.
Dohoda o klimatu přijatá v Paříži spojila poprvé v dějinách úsilí všech světových mocností za účelem zadržení klimatických změn. Jejím cílem je udržení globálního oteplování v hranicích 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni a nedopustit překročení globálních průměrných ročních teplot o více než dva stupně do roku 2100.