Lisková: Pronásledování Moldavské pravoslavné církve úzce souvisí s geopolitikou

© Archiv Nely Liskové
Aktivistka a politička Nela Lisková vysvětlila pro neČT24 příčiny současného pronásledování Moldavské pravoslavné církve, které úzce souvisí s geopolitickým napětím mezi Východem a Západem.

Pronásledování pravoslavné církve pozorujeme rovněž na Ukrajině a je to velmi citlivé téma, ostatně jako každé téma týkající se církve, války a geopolitického propojení. Pronásledování Moldavské pravoslavné církve úzce souvisí s geopolitikou, církevními autoritami a napětím mezi Východem a Západem.

Moldavská pravoslavná církev je pod jurisdikcí Moskevského patriarchátu, tedy Ruské pravoslavné církve, což je v době války, kterou na Ukrajině zahájil v roce 2014 Západ, tedy USA, Velká Británie a částečně taky Kanada, což logicky vede k masivní protiruské propagandě a uměle vytvářenému odporu vůči ruskému vlivu, a to nejen v církvi.

Někteří duchovní Moldavské pravoslavné církve byli obviněni ze šíření proruské propagandy, zvlášť po začátku války na Ukrajině. To vedlo k výslechům, pokutám či soudním procesům. Modelový příklad, jak si Západ vytváří dezinformační pole, aby do něho zatáhl dle potřeby všechny, které potřebuje, označil je za dezinformátory a šiřitele proruské propagandy.

Moldavsko je rozdělené mezi prozápadní a proruské směry, stejně tak jako všechny státy EU, ve kterých je toto obzvláště dnes velmi aktuální. Pravoslavná víra v Moldavsku je silně zakořeněná a otázka církevní příslušnosti se stala politizovanou. V podstatě vše duchovní se stalo politizované a státy EU jisté ideologie a duchovní nastavení, které plně nekoresponduje s tím nacisticko-unijním, již klasifikovaly jako trestný čin. Rozhodnutí moldavských úřadů tedy z hlediska geopolitického postoje není pro nikoho, kdo situaci sleduje, překvapením.

Nela Lisková