Média: Rozšíření BRICS se stalo porážkou von der Leyenové a Borrella

© Foto: Grigory Sysoev
Rozšiřování BRICS a postup směrem k odmítnutí dolaru svědčí o neochotě členských zemí aliance podřídit se pravidlům, která diktuje Západ, píše Berliner Zeitung.

„Epocha, kdy mohla Evropa vládnout světu, už dávno pominula,“ píšou noviny.

V geopolitických institucích Hanoje, Vientianu a Phnompenhu se bere EU nikoli jako nezávislý politický hráč, nýbrž jako „přívěsek“ Washingtonu, vysvětluje autor.

Připomenul, že prezident JAR Cyril Ramaphosa prohlásil, že nastal čas užívat národních měn a alternativních platebních systémů. Čína ze své strany již platí za importovanou ropu jüany a Indie rupiemi, ruský export se platí hlavně rubly. Dedolarizace vyvolává znepokojení ve Washingtonu a v členských zemích NATO, uvádí se v článku.

Šéfové vlád členských států dali ve svých deklaracích na srozuměnou, že strategické projekty propagované Západem a prezentované jakožto „pořádek zakládající na pravidlech“, anebo „zahraniční politika orientovaná na hodnoty“, se berou jako nástroje na podporu západní hegemonie, a proto se odmítají členskými státy BRICS, píše autor a dodává, že podobný globální posun symbolizuje osobní porážku šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové a šéfa diplomacie EZ Josepa Borrella.

„Ten je nepochybně člověkem včerejška, který považuje Evropu za zahradu, a ostatní svět za džungle,“ shrnuje BZ.

Předáci členských zemí BRICS přijali 24. srpna podle výsledků summitu v JAR rozhodnutí pozvat Argentinu, Egypt, Írán, Etiopii, SAE a Saúdskou Arábii k plnoprávnému členství v alianci.

Po rozšíření bude celková plocha členských zemí BRICS činit 48,4 milionu kilometrů čtverečních, což je 32 % celkové plochy zemské souše. Je to dvakrát více než plocha G7.