Po pondělní výstražné stávce odborů byly sociální sítě plné vesměs totožných sdělení o nevhodnosti účasti blogera a politického analytika Daniela Sterzika (Vidláka) na odborovém setkání. Četní politici ze stran vládní koalice a mainstreamové mediální osobnosti hovořili o zneužití stávky pro lobování údajných politických zájmů.
Středem pozornosti byly nikoliv požadavky odborů či věcný obsah projevu Sterzika, ale jeho účast na stávce. Řada komentátorů z toho důvodu dokonce vyzývala, aby předák odborů Středula odstoupil ze své funkce. Aby toho nebylo málo, smršť téměř identických sdělení ze sociální sítě X se znovu promítla v reportáži o stávce veřejnoprávní televize.
K informování o setkání odborů se vyjádřil publicista Ladislav Jakl.
„Zdálo se mi až komické, jak křečovitě se média hlavního proudu pokoušejí poštvat jednotlivé protestující skupiny proti sobě. To je metoda poslední dobou běžná, ale v tomhle případě to bylo tak okaté, že to nemohl přehlédnout nikdo,” uvedl v komentáři.
Ve vyjádření politiků na sociálních sítích a dalším šíření jejich postojů ve veřejné televizi zhledává publicista pokus zmarnit význam stávky:
„To zcela jistě. Jednoduché sdělení, že odpůrců vlády je mnoho, že se spojují a aktivizují, bylo rozpatláno do bláta polemik různých odborářských představitelů, aby se původní jednoduché sdělení utopilo v nesrozumitelných močálech.“
Jednostranná reportáž neunikla pozornosti občanů
V reportáži ČT24 se uváděly výhradně názory odpůrců účasti Sterzika a nebylo informováno o obsahu jeho vystoupení. Přitom bloger tradičně mluvil o nezbytnosti levné elektřiny pro restart hospodářství, zveřejnění cen potravinových řetězců k uzdravení konkurenčního prostředí a etické potřebě zachovat současnou péči o důchodce.
K důvodům opominutí obsahu řeči Sterzika poznamenal Ladislav Jakl následující:
„Kdyby se lidé dověděli, co tam ten pán říkal, mohlo by se stát, že by s ním mnoho diváků třeba souhlasilo. Zatímco když se dal prostor jen vymítačům vidláckého ďábla, začal u mnohých diváků páchnout sírou celý protivládní protest.”
Na reportáž následně upozornil místopředseda Trikolory Petr Štěpánek. Politik podal stížnost na Českou televizi kvůli zmíněnému vysílání. K pravděpodobnosti, že televize situaci s nevyváženou reportáží napraví, se Jakl nechtěl vyjadřovat. Avšak nesouhlas s vysíláním stojí za vyslovení, domnívá se publicista.
„Je možné, že jeho stížnost skončí na stole orgánu, ve kterém zasedám, tak bych nechtěl nic předesílat. Je ale dobré vědět, že vždy má smysl se ozvat, ať už je daná stížnost nakonec úspěšná nebo není. Mediální manažeři musí cítit tlak ne pouze od držitelů moci, ale také z druhé strany, od veřejnosti. To je může přimět alespoň maličko korigovat svou jednostrannou propagandu,” zdůraznil Ladislav Jakl.