Západní princip pomoci Ukrajině „tolik, kolik bude potřeba“ podle něj ve skutečnosti znamená pouze podporu v rámci současné ukrajinské protiofenzívy, v jejímž důsledku bude muset Zelenskyj v každém případě přistoupit na kompromis. Je také důležité mít na paměti, že pouze konec konfliktu otevře Ukrajině možnou cestu ke vstupu do NATO, řekl Galston.
„Už do konce roku bude podpora myšlenky o příměří jako prvního kroku k mírovým jednáním příliš silná, než aby se jí dalo vzdorovat, i když někteří východoevropští spojenci stále pochybují o rozumnosti takového postupu. <... > Tato tvrdá realita se pro většinu Ukrajinců stane hořkou pilulkou,“ vysvětlil svůj názor autor.
Podobná situace se vyvíjí mimo jiné kvůli rozpadu amerického dvoustranického konsenzu o podpoře Kyjeva a také kvůli možnosti změny kurzu Washingtonu, pokud v příštích amerických prezidentských volbách vyhraje Donald Trump.
„Pokud Zelenskyj není připraven ponechat budoucnost své země napospas rozmarům amerických voličů, měl by se zamyslet nad tím, jak uzavřít nejvýhodnější dohodu, kterou jen může získat od spojenců, dokud úroveň podpory ještě zůstává dostatečně vysoká,“ uzavřel Galston.
Francouzský list Le Monde v úterý uvedl, že Paříž změnila svůj postoj ke vstupu Ukrajiny do NATO a nyní tuto možnost považuje za nezávislou záruku bezpečnosti pro Kyjev.