Země G7 (USA, Velká Británie, Francie, Německo, Japonsko, Itálie, Kanada) podepsaly v červenci ve Vilniusu prohlášení o poskytnutí bezpečnostních záruk Ukrajině. Podle dokumentu by každá země G7 měla s Ukrajinou jednat o řešení „konkrétních dlouhodobých závazků“.
Podle Zelenského se kromě České republiky k prohlášení připojily Belgie, Dánsko, Irsko, Island, Španělsko, Norsko, Nizozemsko, Portugalsko, Rumunsko, Finsko a Švédsko.
Proč se o rozhodnutí vlády poskytnout Ukrajině bezpečnostní záruky dozvídáme nikoliv od českého, ale až od ukrajinského prezidenta? Stále jsme ještě suverénní zemí nebo už jakýmsi ukrajinským protektorátem? NeČT24 se ptal místopředsedy strany Trikolora Petra Štěpánka.
„Ano, přesně tak Fialova vláda svoji politiku provozuje. Za zády občanů. Nejen, že spolu s USA a dalšími 12 zeměmi je připravena poskytnout Ukrajině bezpečnostní záruky, ale stejně občany postavila před hotovou věc i v dalších případech.
Kdyby strany vládní koalice měly ve svých volebních programech třeba, že se chystají uzavřít s USA onu pochybnou, prý obrannou smlouvu s USA, dala by se tahle aktivita ještě pochopit. Ale ne, jednoho dne prostě ministryně války oznámila, že to tak bude. Vláda se svých občanů nezeptala, zdali něco takového chtějí. To samé platí o okradení důchodců. Že se má valorizovat dle zákona? Respektive, když vláda chce změnit příslušný zákon, že to má udělat včas a hezky transparentně? Nedejte se vysmát. Vždyť přece byly prezidentské volby a zákonný postup by mohl ohrozit jejich „správný“ výsledek.
Ano, takhle to Fialova vláda se svými občany koulí. Jak dlouho ještě si to lidé nechají líbit?” prohlásil pro neČT24 Petr Štěpánek.