Ve čtvrtek vláda dojednala novou podobu úsporného balíčku, vč. zvýšení daně z nemovitosti, výrazného růstu daně z výhry v hazardu, z dovozu a výroby tvrdého alkoholu. Budou tyto kroky efektivní? Co je třeba zajistit, aby státem přijatá opatření skutečně přispěla ke zlepšení státního rozpočtu?
Aby podobná opatření k něčemu byla, bylo by nutné zvýšit lidem mzdy. Aby si mohli všechny ty dražší alkoholy, hazardy, ale i nemovitosti dovolit. To by pak přineslo víc peněz do rozpočtu. Vládní opatření ale nic takového nedělají. Prostě se jen snaží vzít lidem z kapes větší bakšiš. Dopadne to, jak musí. Lidé zjistí, že zboží podražilo, a protože jejich výplata bude pořád stejná, tak si nakoupí míň. Za čas ministr Stanjura překvapeně zjistí, že sice zvýšil daně, ale více peněz nevybral. Vsadím se, že řešení tohoto rébusu bude stejné jako všechno, co v Evropě děláme. Zvýšení daní nepomohlo? Chce to větší zvýšení daní.
Já vím, že se opakuju, ale pokud se nezačnou urychleně stavět továrny, silnice, železnice, přehrady, elektrárny a další zdroje, tak nepomůže nic. Lidé se mohou uskromnit, pokud z těch vybraných peněz postavíme něco, co bude generovat další peníze. Pokud vláda za tyto peníze koupí stíhačky a tanky, pokud je pošle do černé díry na Ukrajinu, tak se z problémů nevyhrabeme.
V Brně byl nedávno propuštěn z vazby Ukrajinec obviněný ze zabití mladého Roma. Vazba byla nahrazena zárukou občana v podobě písemného slibu, že se nedopustí trestné činnosti a na vyzvání se dostaví k úřadům či předem oznámí, že se vzdálí z místa pobytu. Co si o tomto rozhodnutí soudu myslíte?
Raději si nemyslím nic, protože i myšlení dneska může být trestné. Nevím žádné podrobnosti. Nečetl jsem policejní spis, nevím, jak vypadal výslech svědků celé události. Nikdo nic nevíme. Všechno, co se doposud objevilo na veřejnosti, jsou víceméně dohady. Nevíme, jak celá tragédie proběhla, nevíme, kdo ji začal, nevíme jak vypadala celá ta bitka na nože, nevíme nic. Dovolím si jen suše konstatovat, že soudce snad ví, co dělá, protože všechno jednou vyjde najevo, a pokud se ukáže, že z vazby pustil nebezpečného člověka, který mu navíc ještě utekl někam za kopečky, tak to bude další hřebík do rakve důvěry v právní stát a další argument pro všechny odpůrce tohoto režimu. Už teď je situace dost napjatá a rozhodně se neuklidňuje. Poslední kapka nemusí být ta největší.
Případ zbití dvou ukrajinských žen byl široce dokumentován. Souvisí podle Vás se zločiny dvou Ukrajinců proti českým ženám? Nebo jde o všední nešťastný případ bez národního měřítka?
Široce zdokumentován? To tedy nebyl. Jen byl široce medializován. Dohady zůstaly. Naši pravdomluvní novináři nám zůstali dlužni celou řadu informací, které pomalu prosakují na veřejnost a vrhají na celý případ poněkud jiné světlo. Ono se totiž u nás běžně stává, že jedete z Prahy do Plas a tam zastavíte u silnice, protože se ausgerechnet potřebujete vybít z xenofobní frustrace. V Plasech totiž na Ukrajinky narazíte nejsnáz. Navíc je běžné, že když bijete ženy, tak vám jedna sebere z auta klíčky.
Ale nepochybuji o tom, že tento český pachatel je společensky mnohem nebezpečnější než onen Ukrajinec z Brna a zůstane pěkně za katrem až zčerná. Všimněte si prosím, že ani k tomuto případu jsem se nijak nevyjadřoval, protože mám o něm stejné (a trestné) pochybnosti, jako v případě útoku nožem v Brně.
Ve vládě a na sociálních sítích způsobilo velké pozdvižení setkání ministra Blažka s bývalým prezidentovým poradcem Nejedlým. Čím je podle Vás zapříčiněna velká pozornost k tomuto setkání a ostrá reakce politiků? Svědčí o vlivu ex-poradce na českou politiku?
Já myslím, že to svědčí o prázdné hlavě našich líbodémo spoluobčanů. Ale když jsem sledoval henten happening Milionu chvilek na Klárově, tak jsem měl celkem radost, že dutohlavů v této zemi není zase tolik. Martin Nejedlý není z ničeho obviněn ani obžalován, není proti němu vedeno žádné trestní řízení, neprojednává ho žádný soud. Jen všechny ty pravdoláskaře s prominutím „sere”. Moc rád bych pana Nejedlého poznal osobně, fakt mě jeho osobnost začala zajímat.
Ještě víc se mi ale líbilo, jak hnutí, které má v názvu slovo demokracie, pro jistotu ani nenechalo Pavla Blažka, aby se před demonstranty obhájil. Chtěl jsem našemu Donu Pablovi vyjádřit pochvalu za odvahu, ale pak jsem si přečetl jeho soudružskou sebekritiku a zase jsem si to rozmyslel.
Minulé pondělí si Česká republika připomněla vpád vojsk Varšavské smlouvy. Čím byly letošní vzpomínkové akce výjimečné?
Vzhledem k tomu, že se u pietních aktů jaksi motal náš prezident, kterému vpád vojsk Varšavské smlouvy vysvětlil tatínek i babička a on sám se školil, jak zakroutit krkem těm, kteří měli s vpádem nějaký problém... a zároveň si pak poseděl a poklábosil s těmi, které tehdejší režim příslušně podusil, myslím, že je na místě jedno jediné slovo. Chucpe.