Předsedkyně Poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová připomněla, že téma manželství pro všechny bylo zařazeno na návrh předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové.
Brzo se rozproudila diskuse na téma manželství stejnopohlavních párů.
„Já bych chtěl jenom skromně podotknout s pokorou, že manželství jako svazek muže a ženy je přesvědčením a praxí většiny lidstva. My žijeme dnes v roce 2023, ale v průběhu mnoha staletí, ale i v současnosti, když to vezmeme geograficky, tak na většině naší planety je živé přesvědčení, že je to svazek muže a ženy,“ uvedl poslanec za KDU-ČSL Hayato Okamura, bratr opozičního Tomia Okamury (SPD).
Stanovisko klubu SPD pak představil Zdeněk Kettner.
„Když jsem poslouchal tady některé proslovy, když jsem zaslechl, že vlastně nemožnost uzavřít manželství pro homosexuální a lesbické páry, že jim brání ve štěstí. Nejsem si úplně jistý, že nějaký papír, který se bude nějakým způsobem nazývat, zaručí štěstí. Myslím si, že mnohé heterosexuální páry by o tom mohly povídat. Myslím si, že štěstí v tom soužití, v tom partnerském soužití, je úplně, ale úplně někde jinde,“ uvedl Kettner.
„Nechceme zasahovat do instituce manželství, které se v rámci staletí osvědčilo, na kterém stojí kořeny národa, na kterém stojí kořeny státu. A zaměřme se na úpravu té legislativy, toho registrovaného partnerství. Tam si myslím, že je cesta, kde je to průchozí cesta. A myslím si, že s úpravou, s novelizací toho registrovaného partnerství nebude mít problém nikdo napříč politickou Sněmovnou. A z tohoto důvodu, co jsem tady řekl, jménem klubu SPD dáváme návrh na zamítnutí tohoto návrhu,“ dodal.
Poslanec Martin Exner (STAN) se vyslovil k tématu z politického hlediska a neskrýval svůj konfrontační postoj.
Podle jeho slov vidí toto téma jako souboj západních hodnot, které „respektují práva menšin, versus východních, které vnucují lidem životní styl vládnoucí autority a svobodu jim berou“.
„Když se podíváte na mapku, kde jsou zobrazené země, které mají manželství pro všechny, a na ty, které mají třeba v ústavě zákaz manželství pro všechny, tak si můžete myslet, že to je mapka NATO a Varšavské smlouvy z konce osmdesátých let. Podle mě tedy je to jednoduché, je to civilizační záležitost. Buď chceme být svobodná západní Evropa, kde stejnopohlavní páry se mohou brát třeba i v kostele, anebo chceme být východní konzervativní periferie ruského stylu,“ vysvětlil svůj názor Exner.
Na emotivní reakci některých poslanců v souvislosti s výroky Exnera se nečekalo dlouho. Koaliční Exnerův partner Aleš Dufek (KDU-ČSL) připomněl, že se ráno slibovalo, že se povede diskuse pouze věcná.
„Tak tohle je překročení Rubikonu a je to prostě vydírání a je to klasický útok na někoho, který má jiný názor. To znamená, dáme mu nálepku, je provýchodní, je proruský, protože má jiný názor. Tohle je síla, velká,“ vyzdvihl Dufek
„Pane poslanče Exnere, tak tohle fakt ne, styďte se a nenálepkujte,“ zazněl další nesouhlas s Exnerem, tentokrát od Vojtěcha Munzara (ODS).
Poté vystoupil opoziční kritik slov poslance Martina Exnera (STAN).
Zástupci opozičního křídla také neskrývali svou ironii, kterou bylo slyšet od Milana Ferance (ANO).
„Doteď jsem se na sociálních sítích dočítal, že kdo náhodou má nějaké pochybnosti o tomto zákoně, zda skutečně je to to pravý ořechový, tak byl homofob, a tak dále. Pan poslanec Exner to povýšil na vyšší kvalitu,“ prohlásil.
„Každý, kdo by měl stín pochybnosti, je proruský. Výborně. Tak kde skončíme, prosím vás, v této debatě? To je ta racionální debata,“ podotkl.