„Byly zprávy o únavě materiálu trupu batyskafu, o existenci mikrotrhlin, o doporučeních ohledně omezení hloubky ponoření, která byla v dané výpravě překročena. Pokud bylo všechno právě tak, pak při dosažení kritického tlaku mohl trup okamžitě explodovat. K podobným případům s ponornými stroji již docházelo,” zní hypotéza vědce na stránce Akademie věd.
Pokud se batyskaf přece jenom ztratil v blízkosti Titaniku, dá se možná najít pomocí autonomního nebo vlečeného pátracího zařízení s hydrolokátorem. Přístroj má „skenovat” úsek dna, kde mohlo dojít k havárii, odborníci vyrobí obraz úseku se všemi objevenými objekty a pokusí se najít mezi nimi batyskaf.
Nejhorší situace bude, pokud se Titan nachází pod palubou Titaniku nebo uvnitř lodě. V této situaci „se nebude možné obejít bez na dálku řízených strojů bez posádky, nebo bez použití druhého pátracího batyskafu,” poznamenal Inzarcev.
Společnost OceanGate potvrdila v pondělí zmizení svého batyskafu určeného k dopravě turistů na místo zkázy Titaniku. V batyskafu bylo pět lidí, spojení s nimi se ztratilo v neděli přibližně hodinu a 45 minut po ponoření. Podle údajů Pobřežní stráže USA, není-li stroj poškozen a dosud funguje, dojde v něm vzduch ve čtvrtek ve 12:30 SEČ.
Média informují, že se na palubě ponorky mohl nacházet britský miliardář Hamish Harding, francouzský veterán hlubokých ponoření Paul-Henri Narjolet, zakladatel americké společnosti, která organizuje výpravy k troskám Titaniku, Stockton Rush, a také pákistánský podnikatel Shahzada Davud a jeho syn.