„Servilní ministr jde na ruku vládě“. Zákaz výuky ruštiny má ideologické důvody, říká Majerová

© www.zuzanamajerova.cz
Reforma vzdělávacího programu pro základní školy zvýšila požadavky na studium cizích řečí. Předsedkyně Trikolory a bývalá učitelka Zuzana Majerová nepovažuje zavedení angličtiny v první třídě za vhodné. Vyřazení ruštiny z ideologického důvodu je hloupé, řekla pro neČT24.

Paní předsedkyně, co si myslíte o revizi rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělání v provedení ministra školství?

Zuzana Majerová:
Jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Asi tak bych hodnotila revizi rámcového vzdělávacího programu ministra školství Mikuláše Beka. Bohužel tu opět máme ministra „akademika", který základnímu školství vůbec nerozumí a jde pouze na ruku různým progresivistickým skupinám duhových aktivistů a neziskovek namísto toho, aby se reálně poradil s praktiky a učiteli základních škol. Už tak je naše školství kvůli inkluzi a vlivu EU a nekompetentních lidí v troskách. Je mi z toho jen smutno.

Volba druhého povinného cizího jazyka bude (od roku 2034) limitována na němčinu, francouzštinu a španělštinu. Ruština se vyučovat nebude. Na čem se podle Vás zakládala omezení těchto jazyků ministerstvem školství? Může vyřazení ruštiny, kterou podle statistiky studovala pětina dětí, mít spíše politické důvody?

Servilní ministr, který jde na ruku vládě a zakáže výuku ruštiny z ideologických důvodů, je hlupák. Každý vzdělaný člověk ví, že kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. Nicméně v současnosti, kdy nám děti s dobrými známkami utíkají už v páté či sedmé třídě na víceletá gymnázia, zavádět druhý cizí jazyk na ZŠ je absolutní nesmysl a pro učitele i žáky druhého stupně doslova očistec. Mluvím z vlastní zkušenosti učitele angličtiny na druhém stupni. Ve chvíli, kdy se děti začaly učit druhý cizí jazyk, začaly mít problémy i s angličtinou, kterou se učily již od 3. třídy. Ve výsledku to vůbec nepomohlo jejich rozvoji. Je lepší umět jednu věc pořádně, než víc věcí povrchně. Ale to je bohužel současný trend vzdělávání. Jen osekávat, škrtat, snižovat nároky na žáky namísto důsledného vyžadování hloubky a úrovně znalostí.

Angličtina se bude od roku 2027 povinně učit od 1. třídy, zvyšují se požadavky na úroveň znalostí po ukončení základní školy z A2 na B1. Co si o této změně myslíte?


A že teď chtějí angličtinu zařadit již od první třídy? Proč, k čemu? Pro děti je přechod ze školky do školy zásadní a velkou změnou jejich dosavadních návyků, mnoho dětí má navíc logopedické problémy a neumí pořádně mluvit, čeká je i tak mnoho životních změn. Nejprve se mají naučit číst, psát a počítat, a teprve potom se má začít s jakoukoli výukou cizího jazyka. Nejvíc mě „pobavil" požadavek na zvýšení úrovně znalosti angličtiny na konci ZŠ z A2 na B1. Je vidět, že nikdo z lidí kolem ministra Beka na ZŠ ve výuce angličtiny reálně asi nikdy nebyl, protože úroveň B1 jim splní tak maximálně 2-3 děti z třiceti a troufám si říct, že i pár učitelů, co angličtinu učí, nejsou o mnoho dál.

Děkujeme za rozhovor!