Šichtařová: Je to nejméně kompetentní vláda od roku 1989. Tyto dva kroky ekonomiku nakopnou

© Facebook / Markéta Šichtařová
Ekonomka a lídryně kandidátky Svobodných Markéta Šichtařová zhodnotila pro neČT24 čerstvou prognózu EBRD pro české hospodářství. Hlavní důvod zpomalení růstu HDP vidí nikoliv v Německu, ale v indoktrinování české vlády. Vyjmenovala postup, který hospodářskou situaci zásadně zlepší.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky. V příštím roce očekává růst HDP pouze o 1,6 % namísto původně předpokládaných 1,9 %. Nakolik jsou údaje EBRD pro ekonomy směrodatné?

Příliš klíčové nejsou. Pokud bych měla vypíchnout jednu instituci, která je celkem relevantní pro prognózy, pak je to Česká národní banka (ČNB). Jednak má kvalitní prognostický aparát, jednak znalost našeho prostředí, a hlavně na základě své prognózy provádí svou měnovou politiku. Takže její prognózy jsou vážně důležité pro reálný ekonomický život. Hypoteticky by se něco podobného dalo říci i pro ministerstvo financí, které také na základě své prognózy sestavuje rozpočet, ale víme, jak ministerstvo umí být kreativní, takže to je opravdu spíš jen teorie. Ale prognóza EBRD je spíš jen zajímavostí, než že by měla reálný dopad na život v Česku.

EBRD označuje Německo za hlavní příčinu zpomalení. Neskrývá ale vláda za zády Berlína své vlastní selhání a nekompetentnost?

Tak na tom asi není nic moc překvapivého. Samozřejmě německé propadnutí ideologii a zelené politice je hlavním důvodem zničení německé konkurenceschopnosti a zdražení energií v našem prostoru, a to zase má za následek jednak německé, ale také české hospodářské zpomalení. Já bych to snad ani nenazvala, že „vláda skrývá za Berlínem své selhání“, i když možná se to i tak dá říci – já bych jednoduše mluvila o tom, že vláda sama je natolik indoktrinovaná, že si ani neuvědomuje, co páchá.

Růst o 1,6 % - je to skutečně známka oživení, nebo jen nová úroveň stagnace zamaskovaná statistikami? Jak tuto situaci reálně pociťují lidé a podnikatelé?

Říkáte to přesně, je to skutečně „stagnace maskovaná statistikami“. Formálně sice Česko roste, ale tento růst je dán především vládními výdaji. Do značné míry se jedná o něco, čemu se v ekonomii říká efekt rozbitého okna. Prostě formální růst, který nezlepšuje životní úroveň.

Proč vláda nevyužívá situaci k aktivní reformě ekonomiky, stimulaci domácí poptávky nebo podpoře malých podniků?

To se budete muset zeptat vlády. Za mne: Protože to je nejméně kompetentní vláda od roku 1989. A mimochodem, česká ekonomika nepotřebuje „stimulaci domácí poptávky“, ani „podporu malých podniků“. Ekonomika potřebuje, aby vláda přestala škodit domácí poptávce i malým podnikům. Aby odstoupila od Green Dealu.

EBRD existuje proto, aby pomáhala zemím v rozvoji. Proč tedy česká ekonomika navzdory této podpoře stále zaostává?


Protože prosperita není dána tím, jestli vám někdo pomáhá!!! Tahle „pomoc“ znamená, že někomu jinému vezmete. To není žádná pomoc, ale přerozdělení. Ekonomice se daří, když se jí stát neplete pod nohy, a ne když se v ní stát nebo EBRD nebo jakýkoliv jiný orgán vrtá.

Děkujeme za rozhovor.