Paní senátorko, jak hodnotíte dnešní stav školství? Jaké oblasti vyžadují největší pozornost?
Mrzí mě úpadek školství i to, jak tenhle obor skoro nikoho nezajímá. Školství má zásadní význam, protože vytváří a ovlivňuje děti a mladou generaci. Bohužel v posledním desetiletí se české školství výrazně zpolitizovalo a zideologizovalo, čímž se jeho stav rapidně zhoršil. V koncepci vzdělávání se opakují ideologické a nesmyslné termíny, zato o píli, vytrvalosti, znalostech a vědomostech se tam již takřka nehovoří. To je třeba zásadně změnit.
Co si myslíte o novele ohledně převodu financování nepedagogických pracovníků na obce? V zájmu koho podle vás tato novela vznikla?
Dovedu si představit různé systémové změny, ale ty musejí být podloženy skutečnými potřebami a reálným financováním. Vzhledem k tomu, jak podivně tato změna byla přijata v Poslanecké sněmovně, nemohla jsem novelu podpořit.
Má tato novela vizi pro další vývoj mezd této skupiny školských pracovníků? Počítá také s možností, že některé obce nenajdou prostředky na financování této nové položky rozpočtu?
Senátní tisk č. 141 (novela školského zákona) přináší řadu praktických kroků, proto mě mrzí, že pro ně z výše uvedených důvodů nemohu hlasovat. Obecně nejsem příznivcem indexování platů a fixování mandatorních výdajů, protože pak nezůstane žádný prostor pro debatu o prioritách a zájmech vítězů voleb. Jak mě informovaly mnohé obce a školy, právě ony se oprávněně obávají, že finance na nepedagogické pracovníky nakonec budou chybět a obce je budou muset hledat ve svých rozpočtech. Ale teď už jde o akademickou debatu, protože Senát včera odpoledne novelu schválil ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou.
Jak tato novela může ovlivnit školství v případě jejího přijetí?
Obávám se masivního odchodu nepedagogických pracovníků. Už dnes se tyto profese špatně shánějí. Je to podobné jako u justičních zapisovatelek a administrativního personálu. V obou případech bojujeme o kvalifikované odborníky, u nichž by byla velká škoda, kdyby ze školství (a z justice) odešly prodávat do supermarketů jen proto, že jim obchod nabídne o 10 000 korun měsíčně víc.
Dotkne se školství plánovaný růst výdajů na obranu?
Výdaje na obranu jsou docela jiným tématem k diskusi. Vláda avizovala masivní zadlužování právě kvůli vyšším výdajům na obranu. Jenomže takto by stát fungovat neměl. Měl by hledat zefektivnění vlastní činnosti. Za skoro tři roky v Senátu vidím, na kolika místech stát vyhazuje peníze a nechová se k vybraným daním jako správný hospodář. Kdyby se tak choval občan s jemu svěřenými prostředky, dávno by ho zavřeli. Stačí si přečíst třeba každoroční výroční zprávu NKÚ.
Děkujeme za rozhovor!
Školní kuchařky a uklízečky budou nově placeny obcemi. Obávám se masivního odchodu, varuje senátorka
05.07.2025
Sdílet
© Facebook / Daniela Kovářová
Senát PS ČR schválil novelu o převodu financování nepedagogických pracovníků škol na obce a kraje. Místní samosprávy dostanou finance na platy v rámci rozpočtového určení daní. Senátorka Daniela Kovářová v rozhovoru s neČT24 varovala, že nesystémový zákon může vést k odchodům pracovníků ze škol.