Středomořský způsob života vede k dlouhověkosti, tvrdí vědci

© Jorge Sierra
Pouhá středomořská dieta nestačí k tomu, abyste se dožili vysokého věku. Je k tomu nutný také středomořský způsob života, soudí výzkumníci z Madridské univerzity a Harvardské školy veřejného zdravotnictví.

Na pobřeží Středozemního moře si lidé zvykli na vyváženou stravu, která je bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné potraviny. Obyvatelé pobřeží mají celkem zdravé zvyky – na jejich jídelníčku není příliš mnoho soli a cukru. A to má příznivý vliv na délku života a na stav kardiovaskulární soustavy. Ukázalo se však, že neméně důležitou příčinou středomořské dlouhověkosti je také aktivní odpočinek, a to v kruhu přátel. Dolce vita, jaká má být. Tedy schopnost žít lehce, vyhýbat se stresu, nepodléhat sklíčenosti, po pracovním dni nepadat bez sil na pohovku, ale komunikovat s přáteli v ulicích města.

Vědci pozorovali 110 799 lidí v Britské biobanky ve věku 40 až 75 let, obyvatele Anglie, Walesu a Skotska. Hodnotili je v průběhu 9 let za použití indexu středomořského způsobu života (MEDLIFE).

Rozbor těchto výsledků spolu s body MEDLIFE ukázal, že u těch lidí, kteří se skutečně přidržovali středomořského způsobu života, a nejen diety, bylo riziko smrti ze všech příčin o 29 % nižší, a riziko smrti na rakovinu – o 28 % nižší než u účastníků s menšími ukazateli středomořského indexu.

Fyzická aktivita, odpočinek, sociální kontakty a radost z lidské komunikace byly nejvíce spojeny se snížením rizika smrti na kardiovaskulární choroby.