Švec: Referendum o neuplatňovaní protiruských sankcií vyvinie tlak na nevolených panáčikov v Bruseli

© Slovenské Hnutie Obrody
Róbert Švec (Slovenské Hnutie Obrody), Pavol Slota (Domov-NS) a Miroslav Heredoš (OZ Voľná zóna) spoločne odovzdali do Kancelárie prezidenta Petra Pellegriniho petíciu o vyhlásenie referenda o neuplatňovaní protiruských sankcií. Róbert Švec pre neČT24 vysvetlil, prečo mala iniciatíva odozvu.

Počas desiatich mesiacov sa vám podarilo zhromaždiť takmer 400-tisíc podpisov. Ako hodnotíte reakciu občanov na vašu petíciu? Ovplyvnili záujem občanov nové americké clá?

Reakcie Slovákov na našu petičnú aktivitu s cieľom vyvolať referendum boli od prvého dňa mimoriadne silné. Stretávali sme sa s veľkým záujmom občanov v každom kúte našej vlasti. Ľudia na Slovensku už pociťujú na vlastnej koži dopady nezmyselných sankcií voči Rusku, ktoré škodia slovenským občanom, živnostníkom a aj podnikateľom. V pondelok 5. mája sme v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky odovzdali 395 401 podpisov a to je sila, ktorá zaväzuje nielen nás ako iniciátorov petície, ale aj slovenských ústavných činiteľov, aby konali.

Slovenské hnutie obrody oznámilo petíciu za referendum o neuplatňovaní sankcií proti Rusku na Slovensku . Prečo je pre Slovensko ďalšie pokračovanie protiruských sankcií v EÚ stále relevantné?


Pretože uplatňovanie sankcií má reálny dopad na slovenskú ekonomiku. Napríklad sa zatvárajú a rušia závody na Slovensku, pretože pre sankcie prišli o trhy a možnosti predaja svojich výrobkov. Konkrétne spomeniem závod Ecco v Martine, ktorý zlikvidovali bezmyslené sankcie a veľké množstvo ľudí prišlo o prácu.

Čo si myslíte o právnej stránke tohto kroku? V prípade, že sa referendum uskutoční a jeho rozhodnutie bude uplatnené, môže to vytvoriť precedens v EÚ?

Určite áno, úspešné referendum bude majákom aj pre ostatné členské štáty v EÚ, aby sme spoločne vyvinuli tlak na nevolených panáčikov v Bruseli a sankcie boli zrušené.

Sú možné sankcie proti Bratislave zo strany Bruselu v prípade kladného rozhodnutia referenda?


Nepredpokladám takýto krok Bruselu voči Slovákom, ale ak by ho náhodou Brusel realizoval, bola by to posledná kvapka trpezlivosti a väčšina Slovákov by už EÚ nepovažovala za svoj životný priestor, ale za žalár národov – a podľa toho by sa k nej aj začali správať.

Ďakujeme za rozhovor.