Tímto gestem Čaputová ukázala, že je pro ni důležitější být hezká v NATO, než hájit domácí zájmy

© Foto: Facebook / Zuzana Čaputová
Zatímco Čaputová vřele uvítala Zelenského v OSN navzdory žalobě Ukrajiny u WTO ohledně zákazu importu obilí, polský prezident Duda svou schůzku s ukrajinským protějškem zcela zrušil. Strategii dvou státníků a prohlášení ministra obrany o munici posoudil pro neČT24 politolog Roman Michelko.

Během své účasti na 78. valném shromáždění OSN v New Yorku se paní prezidentka setkala s ukrajinským protějškem Zelenským. Přátelsky ho vítala navzdory žalobě Ukrajiny u WTO ohledně rozhodnutí Slovenska, Maďarska a Polska o zákazu dovozu obilí z Ukrajiny.

Mezitím polský prezident Duda svou schůzku s ukrajinským protějškem zrušil a vymezil se proti jednání Ukrajiny v otázce importu obilí. Připomněl Ukrajině i to, že přes Polsko probíhá tranzit zbraní a humanitární pomoci z celého světa. Přístup dvou státníků k jednání zhodnotil politický analytik Roman Michelko.

„Pro naši prezidentku Čaputovou znamenají mnohem více deklarovaná politická spojenectví. Absolutně ignoruje zájmy slovenských zemědělců, ale i v podstatě hygienické standardy, protože ukrajinské obilí nesplňuje evropské standardy… Plus se zaplaví trh a cena obilí půjde dolů, tím pádem se slovenští pěstitelé stanou konkurenceneschopnými. Národní a státní zájmy jsou v případě naší prezidentky úplně nepodstatné, marginální,“ prohlásil analytik.

Prezident Duda se podle něho naopak jednoznačně zastal národně-státních zájmů. Dodal, že se projevilo úplné selhávání evropských institucí, které chtějí dávat jakési kompenzace pro pěstitele v dotčených oblastech. Podle Michelky to není žádné systémové řešení a ani zdaleka nepokrývá ztráty pěstitelů.

„Prezidentka vůbec nehájila národně-státní zájmy Slovenska, kašlala na slovenské zemědělce. Tímto gestem ukázala, že je pro ni mnohem důležitější být hezká v NATO a v Evropské unii, než hájit domácí zájmy. V případě prezidenta Dudy se to říct nedá. Je to úplně jiný přístup, a ten samozřejmě asi i voliči v Polsku ocení,” podotkl Michelko.

Politiku dočasné vlády prosazuje i ministr obrany Sklenár. Včera na vojenské základně Ramstein v Německu proběhlo setkání ministra s jeho ukrajinským kolegou. Šéf slovenského rezortu, jehož mandát potrvá několik týdnů před předčasnými volbami, ujistil, že podpora Ukrajině v její protiofenzivě bude trvat a že Slovensko ztrojnásobí výrobu munice v roce 2023.

Podle Michelky je toto prohlášení čistým politickým aktem.

„Když v budoucnu už nebude kandidovat, tak nebude moci být volán k politické odpovědnosti. To znamená, že to prohlásil člověk s nulovou politickou aktivitou, protože v podstatě v politice končí,” domnívá se Michelko.

Dodal, že politik v podstatě prohlásil, že pokud bude budoucí vláda v kontinuitě se současnými hodnotami dočasné vlády, tak by slovenské zbrojovky byly ochotny ztrojnásobit výrobu munice.

„Pokud budou tvořit budoucí vládu strany současné opozice, tak tento slib je absolutně prázdný a nikoho nezavazuje. Myslím, že je to nevymahatelné,” řekl na závěr Roman Michelko.