V ekonomice nás předhání Slovensko i Polsko. Politika vlády žene lidi do chudoby.” Mach řekl, proč

© Sociální sítě
Podle statistiky nad půl milionu domácností v České republice vynakládají na bydlení přes 40 % svého příjmu. Bytovou nouzi pociťuje kolem 161 tisíc českých občanů. Ekonom a pedagog Petr Mach vyjmenoval příčiny tohoto jevu. Připomněl pro neČT24 rozpočtové kroky na zastavení růstu státního dluhu.

Co podle Vás primárně způsobí rostoucí náklady na bydlení? Do jaké míry se na tom podílejí ceny energií? Změní se podle Vás situace s náklady na bydlení v nejbližších letech a proč?

Petr Mach:
Není normální, že tak velký počet obyvatel má problém vyjít. Ještě méně normální je, že mnoho domácností, kde lidé pracují, má problém vyjít a že už tři sta tisíc lidí musí žádat o pravidelnou sociální podporu (příspěvek na bydlení). Část domácností, které mají hypotéky, dusí vysoké úroky, všechny domácnosti trpí vysokými cenami energií i potravin. Viníkem jsou obří daně i vysoké úroky, což jsou důsledky neschopnosti vlády dobře hospodařit. V ekonomickém výkonu nás předhání Slovensko i Polsko. Politika vlády žene lidi do chudoby a závislosti na státu.

Před rokem během energetické krize vláda vyzvala občany, aby šetřili. Ministerstvo práce a sociálních věci navrhlo za rostoucího státního dluhu navýšit platy předním funkcionářům o 13 procent. Jak tento krok hodnotíte z pohledu státních financí a sociálního dopadu?

Zvyšování platů politiků v této situaci je „papalášství“, odtrženost od reality.

Co byste navrhl pro zeštíhlení státních výdajů tak, aby to neovlivnilo nepříznivým způsobem peněženky občanů?

Recept zůstává stále stejný a stále nerealizovaný: Rušit zbytečné úřady, rušit nespravedlivé dotace. Odstoupit od Green Dealu, který zdražuje energie. Mít takovou politiku, které neodrazuje mladé od toho mít děti, aby byl důchodový systém v rovnováze.