Podle jeho názoru obě velmoci, Rusko a USA, už vyhrály, protože dosáhly částečně svých cílů.
„Rusko dosáhlo většiny svých cílů… Zmařilo pokus Washingtonu ohrozit bezpečnost RF pomocí Ukrajiny. Prezident RF Vladimir Putin, který prohlásil zapojení do složení RF jako dodatek ke Krymu regionů Luhanska, Doněcka, Chersonu a Záporoží bohatých na přírodní zdroje, zmařil také plány USA obklíčit Rusko,“ píše autor.
Tutar označuje USA za „architekta ukrajinské krize“, který se snažil pokračovat v rozšiřování NATO a podkopat hospodářské a strategické vztahy, které rozvíjela EU, a zejména Německo a Francie, s Ruskem a Čínou. Nyní ale snižuje Amerika vojenskou a logistickou podporu ukrajinského předáka Volodymyra Zelenského, a kvůli tomu se v táboru spojenců naznačuje rozkol.
„Rozkol kolem Ukrajiny se na Západě přirozeně prohlubuje. Skoro všichni mají za to, že by měl Kyjev usednout k jednacímu stolu s Ruskem,“ zdůrazňuje Tutar.
V závěru článku autor píše, že úsilí pro urovnání konfliktu na Ukrajině v jednáních a jeho následující ukončení se budou aktivizovat.
5. října v článku pro The Ameriacen Conservative bývalý asistent prezidenta USA Ronalda Reagana, politický spisovatel a vědecký pracovník Cato Institute Douglas Bandow vyjmenoval osudové chyby americké administrativy ve vztazích s Ruskem, které přivedly mj. k ukrajinskému konfliktu.
Dříve téhož dne prezident RF na plenárním zasedání klubu Valdaj prohlásil, že NATO zamítlo návrh Ruska na zapojení do aliance. Vyslovil předpoklad, že nepřekonatelnou překážkou k tomu se staly geopolitické zájmy a povýšený vztah k jiným.