Česká republika byla jednou ze 14 zemí, která hlasovala proti rezoluci Valného shromáždění OSN vyzývající k okamžitému příměří v zóně palestinsko-izraelského konfliktu. Slovensko se hlasování zdrželo.
Proti dokumentu se postavily Izrael, USA, Chorvatsko, Česká republika, Fidži, Guatemala, Maďarsko, Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Tonga a USA. Ke schválení rezoluce bylo zapotřebí dvou třetin hlasů.
Rezoluce vyzývá k trvalému příměří
Rezoluci podpořilo Jordánsko a více než 40 dalších zemí. V textu dokumentu se uvádí, že Valné shromáždění OSN vyzývá k okamžitému udržitelnému příměří, odsuzuje násilí namířené proti palestinským a izraelským civilistům.
Rezoluce rovněž vyzývá k okamžitému propuštění civilistů držených v zajetí bez předběžných podmínek.
Dokument požaduje, aby všechny strany dodržovaly závazky vyplývající z humanitárního práva, zejména pokud jde o nerušené dodávky zboží a služeb v Pásmu Gazy a přístup pracovníků Agentury OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) a dalších humanitárních misí.
Rezoluce vyzývá Izrael, aby zrušil příkaz k přesunu obyvatel Gazy a pracovníků OSN na jih enklávy. Měl by být také urychleně vytvořen mechanismus, který by Palestincům poskytl ochranu v souladu s mezinárodním právem.
Valné shromáždění OSN zamítlo pozměňovací návrh k rezoluci odsuzující Hamás
Valné shromáždění OSN zamítlo kanadský pozměňovací návrh k arabské rezoluci odsuzující „teroristický útok Hamásu“.
Pozměňovací návrh tak nezískal potřebné dvě třetiny hlasů a nebyl přijat.
Izrael prohlásil, že OSN „už nemá ani špetku legitimity“
Izrael odsoudil přijetí rezoluce Valným shromážděním. Gilad Erdan, místopředseda státu v OSN, prohlásil, že mezinárodní organizace už nemá „ani gram legitimity nebo významu“.
„Tato organizace byla vytvořena, aby zabránila zvěrstvům. To, co jsme právě viděli, dokazuje, že OSN je bohužel odhodlána nikoli předcházet, ale zajišťovat další zvěrstva”
Gilad Erdan, místopředseda Izraele v OSN
Diplomat připomněl, že Izrael utrpěl „největší masakr od dob holocaustu” a nyní mu není přiznáno právo na obranu. Stálý představitel zdůraznil, že jeho země nebude nečinně přihlížet a nedovolí nepříteli, aby znovu zbrojil.
Již dříve generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že útok ozbrojenců Hamásu na Izrael odsuzuje, ale připomněl, že k němu došlo z nějakého důvodu. „Palestinský lid žije už 56 let pod dusivou okupací,“ vysvětlil generální tajemník.
Izrael v reakci na to přestane vydávat víza zástupcům mezinárodní organizace kvůli postoji jejího vůdce, řekl Gilana Erdana. Zdůraznil, že nastal čas „dát lekci“.
Stálý zástupce rovněž poznamenal, že byl projevem generálního tajemníka OSN šokován. Domnívá se, že vyjádření takového postoje v době, kdy jsou po celém Izraeli odpalovány rakety, prokázalo, že Guterres je zcela odtržen od reality v blízkovýchodním regionu.
Hamás uvítal rezoluci Valného shromáždění OSN
Představitelé Hamásu uvítali rezoluci Valného shromáždění OSN s tím, že tento dokument ukončí agresi proti palestinskému lidu v Pásmu Gazy.
Rezoluci podpořilo také palestinské ministerstvo zahraničí
Palestinské ministerstvo zahraničí schválilo rezoluci Valného shromáždění OSN o blízkovýchodním konfliktu s výzvou k okamžitému příměří.
Ministerstvo v prohlášení na sociální síti X uvedlo: „Stát Palestina vítá drtivou podporu rezoluce Valného shromáždění OSN vyzývající k ochraně palestinského lidu v Pásmu Gazy před izraelským útokem.”