Zákaz ruského obilí? Vláda svými kroky prosazuje politický zájem, reaguje Mach

© Facebook
Ministr Výborný avizoval, že brzy navrhne zákaz dovozu obilí z Ruska a Běloruska. V médiích se objevila zpráva, že EU nejspíše uvalí clo na dovoz této produkce ze třetích států. Iniciativu ministra zemědělství Výborného a jeho dopad na trh s obilím zhodnotil pro neČT24 ekonom Petr Mach (SPD).

Minulý týden šéf rezortu zemědělství Marek Výborný uvedl, že na příštím jednání Evropské rady navrhne zákaz dovozu ruského a běloruského obilí do EU. Přitom sousední Polsko hodlá omezit dovoz zemědělských výrobků z Ukrajiny. „Vláda svými kroky nehájí zájmy zemědělců ani spotřebitelů, ale prosazuje politický zájem,“ prohlásil k této iniciativě Petr Mach.

Podle Eurostatu v roce 2021 dovoz obilovin z Ukrajiny tvořil v EU téměř třetinu (28.8 %), kdyžto dovoz z Ruska nedosahoval ani pěti procent (4.8 %). Polský průzkum z března letošního roku uvádí, že v roce 2023 hodnota dovozu zemědělských výrobků do EU se sice zvýšila, ale činí pouhých 10 % z celkových dovozů tohoto typu produkce.

Tato dostupná čísla okomentoval Petr Mach slovy: „Statistiky jsou zkreslené, protože ruské obilí se k nám může dostávat reexportem. U obilí nikdo nepozná, jestli je z Kazachstánu, Ázerbájdžánu nebo z Ruska. Logické je proto uvalovat stejný celní sazebník na jakékoliv obilí ze zemí mimo EU.“

Petr Mach také navrhl řešení přetrvávajícího problému se zaplavením evropského potravinářského trhu ukrajinským obilím. „EU může pomoci ukrajinským zemědělcům tak, že umožní průjezd ukrajinskému obilí tak, aby mohlo přes přístav v Hamburku cestovat dál do Afriky a do zemí, kde ho chtějí, aniž by to znamenalo ránu pro české zemědělce,“ uvedl politik a ekonom v komentáři pro neČT24.