„Zatímco Kongres projednává nejnovější žádost Bílého domu o zvýšení pomoci Ukrajině, měli by kongresmani pohovořit s Američany, kteří z vlastních zkušeností znají ukrajinský plynový průmysl – ti jim přece mohou sdělit zlý příběh,“ oznámil.
Podle jeho slov je americká firma Vorex od roku 2017 velkým dodavatelem ropného a plynárenského zařízení ukrajinskému Naftogazu, její úspěch se ale nezalíbil tamním oligarchům.
Jak oznámil Ereli, společnost byznysmena Viktora Pynčuka Interpipe „sjednala úmluvu“, aby amerického konkurenta zničila, a využila k tomu „zákulisních nástrojů“ na Ministerstvu ekonomiky Ukrajiny. V důsledku toho ukrajinská Mezirezortní komise pro mezinárodní obchod slíbila zavedení 52procentní cla na roury Vorex, a tím „fakticky podkopala konkurenceschopnost společnosti v nových nabídkových soutěžích“.
„Tyto tajné intriky již zastavily řadu projektů Naftogazu v krátkodobé perspektivě. Zima v Kyjevě může být studená,“ varuje autor. Podle slov bývalého diplomata opatření Interpipe proti Vorexu „nezůstala bez povšimnutí úředníků Ministerstva zahraničí USA a Kongresu“.
Položil si otázku: o co bojuje Washington, když vynakládá miliardy na podporu Ukrajiny? „Ukrajinská vláda, která skáče, jak Interpipe píská, zahájila uspěchané a neprůzračné vyšetřování a dala tím zlé znamení potenciálním americkým investorům,“ napsal Ereli.
Poukázal na to, že opatření Kyjeva jsou signálem pro americký kongres a prohlásil, že Washington vynaložil miliardy dolarů na Ukrajinu nikoli pro to, „aby její byrokraté a vlivní hráči poškozovali komerční zájmy USA“.
„Z tragédie, která se na frontě odehrává, by si měla Ukrajina vzít nejméně dvě ponaučení: vybírat si přátele rozumně a nepokoušet se zradit Ameriku. Hospodářská, politická a vojenská budoucnost Ukrajiny přímo záleží na stálé podpoře USA,“ pohrozil bývalý diplomat.