Blackout v Česku? Štěpán: Bude to tvrdou realitou, vyřádíme-li uhlí do roku 2028

Podle odborníků je nyní pro občany výhodné zafixovat ceny energií na dva až tři roky vzhledem k jejich očekávanému růstu. Co si o tomto doporučení myslíte? Jaké události by mohly v blízké budoucnosti způsobit růst cen energií?
Ceny vláda v ČR zafixovala v roce 2022 na 25 Kč za m3 plynu, nejvyšší úrovni v EU. Od té doby klesají. Obyvatelé to ale v mnoha případech neřeší. Existují nabídky na tříleté smlouvy, kde cena klesá každý rok. Změna dodavatele může ušetřit i desítky procent platby za dodávku plynu a silové elektřiny. Proto to já i naše hnutí Jasan podporujeme.
Růst cen zejména elektřiny není vyloučen, zejména když má být vše převedeno na elektřinu, což je ekonomická i ekologická katastrofa. Ztráty z výroby a přenosu elektřiny jsou i výrazně vyšší než u plynu. Pokud bude zrealizován cíl vlády ČR uzavřít uhelné elektrárny, tak od roku 2028 budou ČR chybět zdroje, elektřiny může být i nedostatek a blackouty v zimě se mohou opakovaně vyskytovat.
Ceny elektřiny pro domácnosti byly v České republice v roce 2024 nejvyšší v Evropské unii. Proč Česko stále obchoduje s elektřinou na Lipské burze, prodává vlastní levnou elektřinu do Německa a nakupuje pro svou spotřebu drahou energii z obnovitelných zdrojů? Existují nějaké příklady praktických řešení tohoto problému v jiných státech EU?
Česko obchoduje na lipské burze, protože energetiku řídí politika, na rozdíl od jiných států. Přitom máme zákon o cenách, podle kterého by se ceny elektřiny v ČR mohly snížit o polovinu. Je to jednoduché a nezpochybnitelné. Zeleno-hnědé šílenství EU založené na Green Dealu a emisních povolenkách, na nepravdách a korupci, ČR ničí až jí zničí. Pak EU na Green Deal zapomene a vrátíme se i k uhlí.
Nedávno došlo k výpadku proudu v jižním Španělsku, Francii a Portugalsku. Podle odborníků příčinou bylo přetížení elektrické soustavy kvůli provozu solárních elektráren. Český svaz moderní energetiky mezitím tvrdí, že urychlení výstavby větrných a solárních elektráren oproti schváleným vládním plánům by posílilo energetickou bezpečnost ČR a snížilo ceny silové elektřiny. Souhlasíte s tímto tvrzením o ceně elektřiny? Je podle Vás rozpor mezi plány tohoto českého svazu a realitou?
Ve Španělsku byla v době blackoutu výroba elektřiny z téměř 100 % založena na solárních elektrárnách. Pak stačí jeden mrak, a výkon 15GW zmizel, to je 60 % zdrojů. Musel být okamžitě nahrazen, to ale nešlo, protože dovozní kapacita činila jen 3,5 GW. Kolega byl na místě, prý propukla panika, obchody byly za hodinu prázdné, kdo měl hotovost, zaplatil. Doprava zkolabovala, benzinové pumpy nefungovaly. Trvalo to 20 hodin.
V ČR jdeme rychle a radostně směrem dotování solárů za stamiliardy korun přesto dále a budeme v tom pokračovat. A k tomu zavřeme všechny stabilní zdroje, tj. uhelné elektrárny. Takže po roce 2028 bude v ČR jednak nedostatek zdrojů, řeknou nám, kdy můžeme využívat elektřinu. Blackouty budou tvrdou realitou, opakované a v zimě, kdy se topí. A k tomu se dramaticky zvýší ceny elektřiny. Hlavně, že jsme se zbavili ruského plynu a ropy, zvítězili jsme na celé čáře, jen si k tomu neposvítíme a možná ani nezatopíme. Jen jedna vládní politička se bude při svíčce dívat na televizi v norkovém kožichu.
Evropská komise žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany kvůli údajným zahraničním subvencím korejské společnosti KHNP. Podle místopředsedy EK hrozí narušení vnitřního trhu. Jak tento zásah Bruselu do vnitřní energetické bezpečnosti Česka vnímáte?
Je to typické. Francii se nelíbí, že by ten kontrakt dostal někdo mimo EU. Ale v podstatě mají pravdu. Korejci tento typ reaktoru neumí, smlouva bude za dvojnásobné ceny, dražší o 100 a více miliard, než kdyby se to dělalo s ruskou technologií, smluvní cena nebude obsahovat veškeré náklady, aby cena nevypadala vysoká a projekt se nezrealizuje ve stanovené lhůtě, garance dodavatele budou omezené. To je můj dojem z dosavadní přípravy Dukovan. Těžko pak lze takový projekt podporovat.
Děkujeme za rozhovor.