https://42tcen.com/index.php/entry/britske-banky-zaviraji-konta-spolecnosti-ktere-spolupracuji-s-ukrajinou
Britské banky zavírají konta společností, které spolupracují s Ukrajinou
Britské banky zavírají konta společností, které spolupracují s Ukrajinou
Britské banky nuceně zavírají konta domácích společností spolupracujících s Ukrajinou kvůli obavám vyvolaným sankcemi vůči Rusku a otázkami p... - 16.08.2023, 42TČen
2023-08-16T12:19:08
2023-08-16T05:20:19
Rusko
Sankce
Ukrajina
Velká Británie
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/19536246.jpg
Jak podotkl spolupředseda Britsko-ukrajinské obchodní komory Beith Toms v dopise z 26. července adresovaném ekonomickému tajemníkovi při britském ministerstvu financí Andrew Griffitovi, britské společnosti se stále více „bojí obchodovat s Ukrajinou z Velké Británie“ z obav, že jejich konta mohou být zavřena. V dopise se rovněž podotýká, že obchodní komora dostala mnoho stížností od společností, jejichž konta byla zavřena, anebo jejichž pokusy otevřít konta byly zamítnuty kvůli spolupráci s Ukrajinou. „Provedení dokonce jediné transakce s ukrajinskou stranou může vést k zavření konta. Britské banky obyčejně odmítají otevírat konta, když se předpokládá nějaká obchodní dohoda s Ukrajinou,“ uvádějí noviny úryvek z dopisu. Podle informací novin banky prohlašují, že přímý obchod s Ukrajinou není zakázán, avšak operace s řadou společností, které se nacházejí na Kyjevem nekontrolovaných územích, jsou složité, mj. kvůli tomu, že při vykonání finančních operací může dojít k průtahům. Autor dopisu upozornil na to, že bude-li obchod s Ukrajinou z britského území nemožný pro malé a střední podniky, utrpí tím ekonomiky obou zemí, a Kyjev „se může stát ještě více závislým na zahraniční pomoci“, protože nedokáže samostatně financovat výdaje na obranu. V Tomsově dopise se podotýká, že „před desetiletími“ byla Ukrajina britskými bankami pro své klienty definována jakožto „riskantní jurisdikce pro byznys“. Zdůraznil přitom, že „od té doby Ukrajina značně zlepšila prioritu zákona“. Přitom, jak podotýkají noviny s odvoláním na představitele Britsko-ukrajinské obchodní rady, problém se zavřením kont vzniká u britských společností také při obchodování s jinými zeměmi.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Britské banky zavírají konta společností, které spolupracují s Ukrajinou

Сentrální banka Velké Británie - 42TČen
© Foto: Alex McNaughton
Britské banky nuceně zavírají konta domácích společností spolupracujících s Ukrajinou kvůli obavám vyvolaným sankcemi vůči Rusku a otázkami praní špinavých peněz, oznámily noviny Politico s odvoláním na dopis Britsko-ukrajinské obchodní komory a Britsko-ukrajinské obchodní rady.

Jak podotkl spolupředseda Britsko-ukrajinské obchodní komory Beith Toms v dopise z 26. července adresovaném ekonomickému tajemníkovi při britském ministerstvu financí Andrew Griffitovi, britské společnosti se stále více „bojí obchodovat s Ukrajinou z Velké Británie“ z obav, že jejich konta mohou být zavřena. V dopise se rovněž podotýká, že obchodní komora dostala mnoho stížností od společností, jejichž konta byla zavřena, anebo jejichž pokusy otevřít konta byly zamítnuty kvůli spolupráci s Ukrajinou.

„Provedení dokonce jediné transakce s ukrajinskou stranou může vést k zavření konta. Britské banky obyčejně odmítají otevírat konta, když se předpokládá nějaká obchodní dohoda s Ukrajinou,“ uvádějí noviny úryvek z dopisu.

Podle informací novin banky prohlašují, že přímý obchod s Ukrajinou není zakázán, avšak operace s řadou společností, které se nacházejí na Kyjevem nekontrolovaných územích, jsou složité, mj. kvůli tomu, že při vykonání finančních operací může dojít k průtahům.

Autor dopisu upozornil na to, že bude-li obchod s Ukrajinou z britského území nemožný pro malé a střední podniky, utrpí tím ekonomiky obou zemí, a Kyjev „se může stát ještě více závislým na zahraniční pomoci“, protože nedokáže samostatně financovat výdaje na obranu.

V Tomsově dopise se podotýká, že „před desetiletími“ byla Ukrajina britskými bankami pro své klienty definována jakožto „riskantní jurisdikce pro byznys“. Zdůraznil přitom, že „od té doby Ukrajina značně zlepšila prioritu zákona“.

Přitom, jak podotýkají noviny s odvoláním na představitele Britsko-ukrajinské obchodní rady, problém se zavřením kont vzniká u britských společností také při obchodování s jinými zeměmi.