https://42tcen.com/index.php/entry/budouci-velvyslanec-srn-sdelil-jaky-je-ukol-eu-v-ustrednim-konfliktu-21-stoleti
Budoucí velvyslanec SRN sdělil, jaký je úkol EU v „ústředním konfliktu” 21. století
Budoucí velvyslanec SRN sdělil, jaký je úkol EU v „ústředním konfliktu” 21. století
Diplomat se domnívá, že Evropa si musí uvědomit, na čí straně bude v konfliktu mezi Pekingem a Washingtonem. V Kongresu USA na jaře vytvořili mode... - 02.07.2023, 42TČen
2023-07-02T03:34:21
2023-07-02T11:23:43
USA
Rusko
Čína
Velvyslanec
Alexander Graf Lambsdorf
SRN
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/ekrana-2023-07-02-v-16-37-00.png
Hlavními konfrontujícími státy budou v nynějším století USA a Čína, evropské země se musí stmelit k podpoře „našeho demokratického partnera”, prohlásil budoucí německý velvyslanec v Rusku Alexander Graf Lambsdorf v rozhovoru pro Die Welt. „Nám Němcům musí být jasné, že nejsme v globálním měřítku malým hráčem, ale ani supervelmocí. Hlavním konfliktem 21. století bude konflikt mezi USA a Čínou. Musíme vědět, na které straně jsme,” zdůraznil diplomat. Berlín je v řadě kritických odvětví „zčásti příliš závislý na Pekingu,” což může mít za následek vydírání z čínské strany, varoval. Diplomat uvedl jako příklad omezený prodej zdravotních roušek a léků v první etapě pandemie koronaviru. Jde také o nákup surovin, některých druhů zboží, o odbytiště. Lambsdorf zdůraznil, že německé společnosti nejsou povinné zrušit byznys na čínském trhu, ale musejí si pamatovat, že v případě velkého konfliktu mezi Pekingem a Washingtonem může být jejich přítomnost na tomto trhu zrušena bez jejich účasti, což ohrozí existenci těchto firem. Jedním z klíčových problémů ve vztazích mezi USA a Čínou je tchajwanská otázka. Čína považuje ostrov za vlastní provincii, ale místní úřady se nepodřizují Pekingu. USA formálně uznaly ve druhé polovině minulého století, že Tchaj-wan patří Číně, ale varovaly, že mohou použít vojenskou sílu k pomoci Tchaj-peji, když na něj zaútočí čínská armáda. Peking prohlásil, že konflikt mezi Čínou a USA bude pro celý svět „nesnesitelnou katastrofou”, ale kompromis v tchajwanské otázce není možný. V Kongresu USA uspořádali letos na jaře vojenskou hru, která simulovala eventuální válku mezi Pekingem a Washingtonem kvůli Tchaj-wanu. První ztráty americké armády by činily tisíce lidí, ztráty Číny a Tchaj-wanu by byly ještě větší. Mimořádné zklamání Američanů vyvolal závěr, že by znepokojení spojenci z NATO téměř neposkytli USA vojenskou pomoc kvůli diplomatickému úsilí Pekingu.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Budoucí velvyslanec SRN sdělil, jaký je úkol EU v „ústředním konfliktu” 21. století

Německý velvyslanec v Rusku Alexander Graf Lambsdorf - 42TČen
© Foto: Martin U. K. Lengemann/WELT
Diplomat se domnívá, že Evropa si musí uvědomit, na čí straně bude v konfliktu mezi Pekingem a Washingtonem. V Kongresu USA na jaře vytvořili model války s Čínou kvůli Tchaj-wanu a dospěli k závěru, že mnozí spojenci by pomoc neposkytli.

Hlavními konfrontujícími státy budou v nynějším století USA a Čína, evropské země se musí stmelit k podpoře „našeho demokratického partnera”, prohlásil budoucí německý velvyslanec v Rusku Alexander Graf Lambsdorf v rozhovoru pro Die Welt.

„Nám Němcům musí být jasné, že nejsme v globálním měřítku malým hráčem, ale ani supervelmocí. Hlavním konfliktem 21. století bude konflikt mezi USA a Čínou. Musíme vědět, na které straně jsme,” zdůraznil diplomat.

Berlín je v řadě kritických odvětví „zčásti příliš závislý na Pekingu,” což může mít za následek vydírání z čínské strany, varoval. Diplomat uvedl jako příklad omezený prodej zdravotních roušek a léků v první etapě pandemie koronaviru. Jde také o nákup surovin, některých druhů zboží, o odbytiště.

Lambsdorf zdůraznil, že německé společnosti nejsou povinné zrušit byznys na čínském trhu, ale musejí si pamatovat, že v případě velkého konfliktu mezi Pekingem a Washingtonem může být jejich přítomnost na tomto trhu zrušena bez jejich účasti, což ohrozí existenci těchto firem.

Jedním z klíčových problémů ve vztazích mezi USA a Čínou je tchajwanská otázka. Čína považuje ostrov za vlastní provincii, ale místní úřady se nepodřizují Pekingu. USA formálně uznaly ve druhé polovině minulého století, že Tchaj-wan patří Číně, ale varovaly, že mohou použít vojenskou sílu k pomoci Tchaj-peji, když na něj zaútočí čínská armáda. Peking prohlásil, že konflikt mezi Čínou a USA bude pro celý svět „nesnesitelnou katastrofou”, ale kompromis v tchajwanské otázce není možný.

V Kongresu USA uspořádali letos na jaře vojenskou hru, která simulovala eventuální válku mezi Pekingem a Washingtonem kvůli Tchaj-wanu. První ztráty americké armády by činily tisíce lidí, ztráty Číny a Tchaj-wanu by byly ještě větší. Mimořádné zklamání Američanů vyvolal závěr, že by znepokojení spojenci z NATO téměř neposkytli USA vojenskou pomoc kvůli diplomatickému úsilí Pekingu.