https://42tcen.com/index.php/entry/bulharsko-chce-prodat-ruske-jaderne-reaktory-ukrajine
Bulharsko chce prodat ruské jaderné reaktory Ukrajině
Bulharsko chce prodat ruské jaderné reaktory Ukrajině
Bulharské Národní shromáždění pověřilo vládu, aby zahájila jednání s Ukrajinou o prodeji zařízení určeného pro jadernou elektrárnu Belene.... - 07.07.2023, 42TČen
2023-07-06T05:56:39
2023-07-07T09:46:36
Jaderná elektrárna
Rusko
Ukrajina
Bulharsko
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/crop-1450770-fo02091566-520x250.jpeg
Jedná se o ruské reaktory, za které Bulharsko rozhodnutím arbitrážního soudu v roce 2016 zaplatilo firmě Atomstrojexport za nerealizovanou stavbu jaderné elektrárny Belene. Projekt byl odložen v roce 2012 po návštěvě tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonové. V roce 2018 se parlament rozhodl projekt obnovit, ale nikdy nedošlo k výběru strategického investora. Informace, že Ukrajina má zájem o nákup příslušného zařízení, se v bulharských médiích objevila letos v březnu. Autory nabídky na prodej reaktorů byly strany z vládnoucí prozápadní koalice reprezentované GERB a Demokratickým Bulharskem. Podle poslance Demokratického Bulharska Ivaila Mirčeva je Belene „korupční projekt“. „Pokud zařízení na Ukrajinu neprodáme, zůstaneme u tohoto hardwaru. Nelze to nikde použít, protože nikdo nechce spolupracovat s Ruskem,“ řekl poslanec. Odpůrci návrhu z Bulharské socialistické strany a strany Obnova své kolegy ostře kritizovali. Podle socialisty Borislava Gutsanova takové rozhodnutí konečně ukončí realizaci Belene. Přemýšlel, proč by Ukrajina mohla používat tyto reaktory, ale Bulharsko ne. „Ukrajina to může použít (zařízení), ale Bulharsko ne. Ukrajina, která je ve válce s Ruskem, může taková zařízení vybudovat, ale my ne. Co je to za nesmysl?“ řekl Gutsanov. Poznamenal také, že ve skutečnosti se autoři návrhu chtějí zbavit ruských technologií, aby mohli aplikovat americkou technologii AP1000. „Respektovaná moc vládnoucí většiny, vy jste byli za pouhý den schopni prodat a zradit celou zemi. To, co děláte, je cynismus. Energetika zůstává posledním odvětvím, které funguje. 34 let jste to nebyli schopni zničit, ale dnes se vám to podařilo dokončit,“ řekl Gutsanov. Dnes odpoledne prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, který je v Sofii na návštěvě, řekl, že mezi zeměmi bylo podepsáno memorandum o spolupráci v energetickém sektoru.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Bulharsko chce prodat ruské jaderné reaktory Ukrajině

jaderná elektrárna Belene - 42TČen
© Shutterstock
Bulharské Národní shromáždění pověřilo vládu, aby zahájila jednání s Ukrajinou o prodeji zařízení určeného pro jadernou elektrárnu Belene. V souladu s rozhodnutím nelze zařízení prodat levněji, než za něj Bulharsko kdysi zaplatilo – tedy levněji než 600 milionů eur.

Jedná se o ruské reaktory, za které Bulharsko rozhodnutím arbitrážního soudu v roce 2016 zaplatilo firmě Atomstrojexport za nerealizovanou stavbu jaderné elektrárny Belene. Projekt byl odložen v roce 2012 po návštěvě tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonové. V roce 2018 se parlament rozhodl projekt obnovit, ale nikdy nedošlo k výběru strategického investora.
Informace, že Ukrajina má zájem o nákup příslušného zařízení, se v bulharských médiích objevila letos v březnu.

Autory nabídky na prodej reaktorů byly strany z vládnoucí prozápadní koalice reprezentované GERB a Demokratickým Bulharskem. Podle poslance Demokratického Bulharska Ivaila Mirčeva je Belene „korupční projekt“.

„Pokud zařízení na Ukrajinu neprodáme, zůstaneme u tohoto hardwaru. Nelze to nikde použít, protože nikdo nechce spolupracovat s Ruskem,“ řekl poslanec.

Odpůrci návrhu z Bulharské socialistické strany a strany Obnova své kolegy ostře kritizovali. Podle socialisty Borislava Gutsanova takové rozhodnutí konečně ukončí realizaci Belene. Přemýšlel, proč by Ukrajina mohla používat tyto reaktory, ale Bulharsko ne.

„Ukrajina to může použít (zařízení), ale Bulharsko ne. Ukrajina, která je ve válce s Ruskem, může taková zařízení vybudovat, ale my ne. Co je to za nesmysl?“ řekl Gutsanov.

Poznamenal také, že ve skutečnosti se autoři návrhu chtějí zbavit ruských technologií, aby mohli aplikovat americkou technologii AP1000.

„Respektovaná moc vládnoucí většiny, vy jste byli za pouhý den schopni prodat a zradit celou zemi. To, co děláte, je cynismus. Energetika zůstává posledním odvětvím, které funguje. 34 let jste to nebyli schopni zničit, ale dnes se vám to podařilo dokončit,“ řekl Gutsanov.

Dnes odpoledne prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, který je v Sofii na návštěvě, řekl, že mezi zeměmi bylo podepsáno memorandum o spolupráci v energetickém sektoru.