Diplomatická mise RF na Slovensku označila přijetí rezoluce o „hladomoru“ na Ukrajině za spekulaci
„Musíme konstatovat, že ve snaze podpořit zločinecký kyjevský režim, tentokrát pomocí hrubého zkreslení historických faktů o hladu v SSSR a ubohého pokusu provést jakési paralely mezi tragickými událostmi z oněch let a speciální vojenskou operací Ruska na Ukrajině, se slovenští zákonodárci znovu uchýlili k vyloženým spekulacím ve snaze přesvědčit své občany o nutnosti podporování ozbrojeného konfliktu za hranicemi své země,“ uvádí se v rozšířeném komentáři Velvyslanectví RF.
V ruské diplomatické misi podotkli, že hlad v SSSR ve 30. letech 20. století se stal humanitární katastrofou v Sovětském svazu, jejíž oběťmi se podle různých odhadů bylo dva až osm milionů lidí. Kromě Ukrajiny zasáhla tato tragédie také Severní Kavkaz, Nižní a Střední Povolží, část Centrálně-černozemního regionu, Kazachstán, Západní Sibiř, Jižní Ural a jiné zemědělské oblasti SSSR.
„Pokusy představit tyto události jako „genocidu ukrajinského národa“ jsou rouhačské a nehorázné, nemají nic společného s pravdou a mají politizovaný a antihistorický ráz,“ prohlásili na Velvyslanectví RF.
Na Ukrajině platí zákon, který uznává za „genocidu ukrajinského národa“ hlad z let 1932 a 1933, jemuž se v Kyjevě říká „hladomor“. Hlad však tehdy zachvátil nejen Ukrajinu, ale i mnohé jiné zemědělské oblasti SSSR, Severní Kavkaz, Nižní a Střední Povolží, část Centrálně-černozemního regionu, Kazachstán, Západní Sibiř, Jižní Ural. Podle různých odhadů hladem zahynulo 7 až 8 milionů lidí, z toho 3 až 3,5 milionu na Ukrajině, 2 miliony v Kazachstánu a Kyrgyzstánu a 2 až 2,5 milionu v RSFSR. Hladem utrpělo celé mnohonárodnostní obyvatelstvo postižených regionů.