https://42tcen.com/index.php/entry/dramaticky-propad-odborne-kvality-ceske-diplomacie-kobza-shrnul-faux-pas-vlady-nejen-vuci-rf
„Dramatický propad odborné kvality české diplomacie“. Kobza shrnul faux pas vlády nejen vůči RF
„Dramatický propad odborné kvality české diplomacie“. Kobza shrnul faux pas vlády nejen vůči RF
Zahraniční média informují o žádosti České republiky prodloužit výjimku na dovoz ruské oceli. Mezitím čeští politici navrhují Evropské komis... - 22.11.2023, 42TČen
2023-11-22T05:11:24
2023-11-27T11:56:07
Diplomacie
Jiří Kobza
Názory
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1700669334_Jiri-Kobza.jpg
Pane poslanče, podle deníku Financial Times Česká republika v rámci nového balíčku sankcí navrhla omezení volného pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru. Přitom ještě minulý týden během setkání vlády se zástupci ministerstva zahraničí se měla probírat otázka o novém velvyslanci České republiky v Moskvě. Proč čeští diplomaté postupují poněkud rozporuplně? Jaký význam má tato iniciativa? Věc má několik rovin. Zaprvé jde o až dramatický propad řemeslné a odborné kvality české diplomacie. Svědčí o tom nejen tento případ, ale kauzy zrušených zahraničních návštěv premiéra Fialy, dohady okolo přesunu české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma či rušení již přijímající stranou schválených velvyslanců. Dalším neblahým jevem jsou spory uvnitř českých vládních struktur o podobu výkonu diplomacie a zahraniční politiky hlavně mezi ministerstvem (ministrem) zahraničních věcí a Úřadem vlády (premiérem). A pak je zde ona věcná, obsahová rovina, která je pro mě absolutně nepřijatelná nejen jako pro bývalého diplomata, který ctí zásady této profese, ale i celkově, jako pro konzervativního demokrata. Omezení volného pohybu jedné skupiny diplomatů jen na základě jejich státního občanství, resp. v souvislosti se zemí, kterou v zahraničí zastupují. Je také možné, že celá záležitost souvisí právě s otázkou případného nového českého velvyslance v Rusku, kdy ministr zahraničních věcí a vláda myšlenku jeho přítomnosti v Moskvě podporují, ale blízké okolí prezidenta Pavla nikoli. Časopis Politico s odkazem na nejmenované diplomaty EU uvedl, že vláda Petra Fialy žádá Evropskou komisi, aby prodloužila povolení k dovozu ruské oceli do roku 2028, protože nemůže najít náhradu. České úřady přitom minulý týden Rusku zakázaly nakládat s nemovitostmi, které v zemi vlastní. Chová se podle Vás vláda zkratkovitě? Proč na jedné straně neustále mluví o Rusku jako o hrozbě, a přitom stát potichu pokračuje v obchodování s touto zemí? Je to klasické pokrytectví a přetvářka. A netýká se to jen obchodu s ocelí, ale i s ropou, kdy byl loňský objem jejího nákupu v Rusku ze strany ČR rekordní. I v oblasti nákupu plynu se sankce různě obcházejí. V širším měřítku tento případ dokládá i to, že jakékoli ekonomické sankce v mezinárodní politice a obchodu dříve či později toho, kdo je uvalil, nebo je podporoval, takříkajíc „doženou“ a začnou jej poškozovat.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

„Dramatický propad odborné kvality české diplomacie“. Kobza shrnul faux pas vlády nejen vůči RF

Poslanec Jiří Kobza (SPD) - 42TČen
© Facebook / Jiří Kobza
Zahraniční média informují o žádosti České republiky prodloužit výjimku na dovoz ruské oceli. Mezitím čeští politici navrhují Evropské komisi omezit pohyb ruských diplomatů v EU a zřizují útvar pro zestátnění majetku RF v Česku. Kroky vlády zhodnotil poslanec za SPD a bývalý diplomat Jiří Kobza.

Pane poslanče, podle deníku Financial Times Česká republika v rámci nového balíčku sankcí navrhla omezení volného pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru. Přitom ještě minulý týden během setkání vlády se zástupci ministerstva zahraničí se měla probírat otázka o novém velvyslanci České republiky v Moskvě. Proč čeští diplomaté postupují poněkud rozporuplně? Jaký význam má tato iniciativa?

Věc má několik rovin.

Zaprvé jde o až dramatický propad řemeslné a odborné kvality české diplomacie. Svědčí o tom nejen tento případ, ale kauzy zrušených zahraničních návštěv premiéra Fialy, dohady okolo přesunu české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma či rušení již přijímající stranou schválených velvyslanců.

Dalším neblahým jevem jsou spory uvnitř českých vládních struktur o podobu výkonu diplomacie a zahraniční politiky hlavně mezi ministerstvem (ministrem) zahraničních věcí a Úřadem vlády (premiérem).

A pak je zde ona věcná, obsahová rovina, která je pro mě absolutně nepřijatelná nejen jako pro bývalého diplomata, který ctí zásady této profese, ale i celkově, jako pro konzervativního demokrata. Omezení volného pohybu jedné skupiny diplomatů jen na základě jejich státního občanství, resp. v souvislosti se zemí, kterou v zahraničí zastupují.

Je také možné, že celá záležitost souvisí právě s otázkou případného nového českého velvyslance v Rusku, kdy ministr zahraničních věcí a vláda myšlenku jeho přítomnosti v Moskvě podporují, ale blízké okolí prezidenta Pavla nikoli.

Časopis Politico s odkazem na nejmenované diplomaty EU uvedl, že vláda Petra Fialy žádá Evropskou komisi, aby prodloužila povolení k dovozu ruské oceli do roku 2028, protože nemůže najít náhradu. České úřady přitom minulý týden Rusku zakázaly nakládat s nemovitostmi, které v zemi vlastní. Chová se podle Vás vláda zkratkovitě? Proč na jedné straně neustále mluví o Rusku jako o hrozbě, a přitom stát potichu pokračuje v obchodování s touto zemí?

Je to klasické pokrytectví a přetvářka. A netýká se to jen obchodu s ocelí, ale i s ropou, kdy byl loňský objem jejího nákupu v Rusku ze strany ČR rekordní. I v oblasti nákupu plynu se sankce různě obcházejí.

V širším měřítku tento případ dokládá i to, že jakékoli ekonomické sankce v mezinárodní politice a obchodu dříve či později toho, kdo je uvalil, nebo je podporoval, takříkajíc „doženou“ a začnou jej poškozovat.