https://42tcen.com/index.php/entry/expert-k-usneseni-o-ruske-hrozbe-konfrontace-s-rf-je-pro-vladu-dulezitejsi-nez-cokoliv-jineho
Expert k usnesení o „ruské hrozbě“: Konfrontace s RF je pro vládu důležitější než cokoliv jiného
Expert k usnesení o „ruské hrozbě“: Konfrontace s RF je pro vládu důležitější než cokoliv jiného
Sněmovna ve středu večer přijala usnesení, v němž označila režim v Rusku za největší hrozbu pro Českou republiku. Usnesení považuje za očeká... - 22.03.2024, 42TČen
2024-03-22T02:47:51
2024-03-26T11:27:21
Pětikoalice
Názory
Vadim Truchačev
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1711114970_VadimTruchacev.jpg
Vadim Truchačev: Většina evropských států neuznává výsledky voleb v Rusku. Takové usnesení je zcela v souladu s programem stran vládní koalice. Premiér Fiala je ideový rusofob, polovina strany ODS také. Patří k nim i jiné strany pětikoalice a celá strana TOP09, která ve svém programu přímo uvádí, že jejím cílem je svrhnout vládu v Rusku a dostat k moci lidi, kteří budou prosazovat prozápadní směr. Premiér Fiala kdysi řekl, že Rusko je divoká, barbarská asijská země, kterou je třeba dostat na kolena a změnit její kurz. Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL, třetího člena vládní koalice, řekl, že Rusko by mělo být vyloučeno z OSN. Ministr vnitra Vít Rakušan, vůdce čtvrté strany Starostové a nezávislí, pověsil na budově své kanceláře plakát zobrazující podobiznu Putina v pytli pro mrtvoly. Co po takových lidech chceme? Ministr zahraničí Jan Lipavský a předseda strany Ivan Bartoš jsou poněkud chytřejší a nesnížili se k podobné „kreativitě“. Z hlediska hospodářství je to nejhorší česká vláda za minulých 30 let. Česká republika měla loni 18procentní inflaci. Co se stalo ve státě, kde inflace od začátku 90. let jen zřídka dosahovala dvouciferných hodnot? To koalici ale nevadí. Otevřeně říkají, že hodnoty jsou pro ně důležitější. Ekonomika je nezajímá, potřebují dostat Rusko na kolena. Fiala to říká otevřeně. Na podobná usnesení je třeba hledět skrz prizma nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Vládní koalice v čele s Fialou riskuje prohru. Andrej Babiš se svou stranou ve volebních průzkumech vede s velkým náskokem. Proto je potřeba nějak zvednout hladinu rusofobní hysterie. Evropští politici obecně myslí především na volby, a když se blíží, jsou aktivnější. Zejména Emmanuel Macron začal být aktivní těsně před volbami. Čím se od něj zásadně liší Fiala? Česká společnost na rozdíl od polské není radikálně rusofobní. Na evropské poměry je v tomto smyslu průměrná. A přesně tuto mezeru potřebují ve společnosti „vyplnit“. Nedávno proběhl průzkum a téměř 70 % Čechů uvedlo, že je nutné jednat o míru na Ukrajině a nelze ji donekonečna pumpovat zbraněmi. Zároveň více než polovina lidí souhlasí s určitou formou pomoci pro Ukrajinu v podobě zbraní, ale nikoliv v takové slepé podobě, jak to provádí Fiala. Obecně je ve společnosti tedy poněkud rozporuplný postoj, není vůbec loajální k Rusku, ale také není natolik tvrdohlavý, jak předvádí Fiala a jeho tým. Navíc čtyři strany, které jsem jmenoval (Pirátská strana je v tomto smyslu poněkud umírněná a má pouze čtyři poslance v parlamentu) se snaží využít daný okamžik. Mají 104 mandátů, a to je vzácný okamžik. Příště už tolik křesel v parlamentu mít nebudou. Musí se chopit okamžiku. Čeká nás další rok a půl. Nebudu se divit, když na návrh strany TOP09 se rozhodne pro přerušení diplomatických styků s Ruskem. Ani toto nemohu vyloučit. Dojde bezpochyby ke zvýšení výdajů na obranu. Otázky konfrontace s Ruskem jsou pro vládu Fialy důležitější než jakékoliv jiné, všechny ostatní výdaje ustoupí do pozadí.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Expert k usnesení o „ruské hrozbě“: Konfrontace s RF je pro vládu důležitější než cokoliv jiného

Vadim Truchačev, docent, Fakulta mezinárodních vztahů, politologie a zahraničních regionálních studií, Ruská státní univerzita humanitních věd - 42TČen
© Youtube / Den TV
Sněmovna ve středu večer přijala usnesení, v němž označila režim v Rusku za největší hrozbu pro Českou republiku. Usnesení považuje za očekávaný krok ruský bohemista Vadim Truchačev. Kabinet se připravuje k volbám a využívá jedinečnou možnost k prosazení své agendy, řekl pro neČT24.

Vadim Truchačev: Většina evropských států neuznává výsledky voleb v Rusku. Takové usnesení je zcela v souladu s programem stran vládní koalice. Premiér Fiala je ideový rusofob, polovina strany ODS také. Patří k nim i jiné strany pětikoalice a celá strana TOP09, která ve svém programu přímo uvádí, že jejím cílem je svrhnout vládu v Rusku a dostat k moci lidi, kteří budou prosazovat prozápadní směr.

Premiér Fiala kdysi řekl, že Rusko je divoká, barbarská asijská země, kterou je třeba dostat na kolena a změnit její kurz. Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL, třetího člena vládní koalice, řekl, že Rusko by mělo být vyloučeno z OSN. Ministr vnitra Vít Rakušan, vůdce čtvrté strany Starostové a nezávislí, pověsil na budově své kanceláře plakát zobrazující podobiznu Putina v pytli pro mrtvoly. Co po takových lidech chceme? Ministr zahraničí Jan Lipavský a předseda strany Ivan Bartoš jsou poněkud chytřejší a nesnížili se k podobné „kreativitě“.

Z hlediska hospodářství je to nejhorší česká vláda za minulých 30 let. Česká republika měla loni 18procentní inflaci. Co se stalo ve státě, kde inflace od začátku 90. let jen zřídka dosahovala dvouciferných hodnot? To koalici ale nevadí. Otevřeně říkají, že hodnoty jsou pro ně důležitější. Ekonomika je nezajímá, potřebují dostat Rusko na kolena. Fiala to říká otevřeně.

Na podobná usnesení je třeba hledět skrz prizma nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Vládní koalice v čele s Fialou riskuje prohru. Andrej Babiš se svou stranou ve volebních průzkumech vede s velkým náskokem. Proto je potřeba nějak zvednout hladinu rusofobní hysterie. Evropští politici obecně myslí především na volby, a když se blíží, jsou aktivnější. Zejména Emmanuel Macron začal být aktivní těsně před volbami. Čím se od něj zásadně liší Fiala?

Česká společnost na rozdíl od polské není radikálně rusofobní. Na evropské poměry je v tomto smyslu průměrná. A přesně tuto mezeru potřebují ve společnosti „vyplnit“. Nedávno proběhl průzkum a téměř 70 % Čechů uvedlo, že je nutné jednat o míru na Ukrajině a nelze ji donekonečna pumpovat zbraněmi. Zároveň více než polovina lidí souhlasí s určitou formou pomoci pro Ukrajinu v podobě zbraní, ale nikoliv v takové slepé podobě, jak to provádí Fiala. Obecně je ve společnosti tedy poněkud rozporuplný postoj, není vůbec loajální k Rusku, ale také není natolik tvrdohlavý, jak předvádí Fiala a jeho tým.

Navíc čtyři strany, které jsem jmenoval (Pirátská strana je v tomto smyslu poněkud umírněná a má pouze čtyři poslance v parlamentu) se snaží využít daný okamžik. Mají 104 mandátů, a to je vzácný okamžik. Příště už tolik křesel v parlamentu mít nebudou. Musí se chopit okamžiku. Čeká nás další rok a půl. Nebudu se divit, když na návrh strany TOP09 se rozhodne pro přerušení diplomatických styků s Ruskem. Ani toto nemohu vyloučit.

Dojde bezpochyby ke zvýšení výdajů na obranu. Otázky konfrontace s Ruskem jsou pro vládu Fialy důležitější než jakékoliv jiné, všechny ostatní výdaje ustoupí do pozadí.