Fialova vláda doslova neví, jak se vlísat do Trumpovy přízně. Roky sloužila Bidenovi, říká Kobza
Pane poslanče, jaká máte očekávání od prezidentství Trumpa?
Jiří Kobza: Nástup Donalda Trumpa bude znamenat reorientaci americké politiky především na zájmy USA, zcela v duchu toho, jak o tom Trump hovořil dlouho před volbami – Amerika na 1. místě! Čili prioritní bude vnitřní politika USA a americká ekonomika, obnova amerického hospodářství a zlepšování životní úrovně pracujících Američanů. Klidně i na úkor angažovanosti USA v jiných zemích, včetně Evropy a Evropské unie.
Ruku v ruce s tím Trump výrazně omezí angažmá americké armády v zahraničí.
Český premiér Petr Fiala po inauguraci Trumpa prohlásil, že Spojené státy jsou klíčovým spojencem České republiky v oblasti bezpečnosti a obchodu. Premiér je přesvědčen, že vztahy s USA se budou nadále úspěšně rozvíjet. Přitom nedávno USA uvalily zákaz na dovoz čipů nutných pro vývoj umělé inteligence. Myslíte si, že Fiala vydává své zbožné přání za realitu?
Určitě ano, Fialova vláda a celá pětikoalice roky oddaně a servilně sloužila Bidenově administrativě a plnila její pokyny. Ve svém nadšení chybně vsadila na vítězství Kamaly Harrisové, navíc Trumpa představitelé české vlády i prezident Pavel hrubě uráželi. Není tedy divu, že teď doslova nevědí, co mají dělat a jak se vlísat do Trumpovy přízně.
Trump ve vztahu k ČR udělá to, co bude dobré a výhodné pro USA, a v Evropě budou jeho klíčovými partnery jiní politici než Fiala a spol. Budou to především ideologicky blízcí Viktor Orbán, Giorgia Meloni nebo Robert Fico.
Po Trumpově proslovu poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar prohlásil, že pro zachování konkurenceschopnosti musí Evropa revidovat Green Deal. Jsou na to připraveni i v Bruselu?
Určitě ne, předsedkyně Evropské komise von der Leyenová a další komisaři avizovali, že revize Green Dealu nepřichází v úvahu - a za současného nastavení fungování EU bez iniciativy a souhlasu Evropské komise nemůže k revizi platných a schválených nařízení Green Dealu dojít. Připomeňme výsledky listopadové vědecké konference v Praze, která prokázala, že na globální klimatické změny nemá lidská činnost žádný vliv a že tudíž celý Green Deal je založen na nepravdivých tézích.
A ani německá či španělská vláda a další západní exekutivy se ke změně klíčových opatření Green Dealu vůbec nehlásí, naopak chtějí je ještě stupňovat.
Členství v EU a odchod od Green Dealu jsou dvě neslučitelné věci.
Trumpův proslov byl tentokrát z 95 % věnován americké domácí politice. Znamená to, že Trump chce během svého prezidentství soustředit svou pozornost na vnitřní politiku a brát v potaz pouze cíle Spojených států?
Zcela jednoznačně - a jeho první kroky to potvrzují. Tvrdý boj proti nelegální migraci, odstoupení od Pařížské dohody, ochranná opatření na podporu domácí ekonomiky, průmyslu a zaměstnanosti, podpora energetiky, boj proti ideologii a praxi LGBT.
Trump vyhlásil záměr vzít pod kontrolu Panamský průliv, koupit Grónsko, nabídl Kanadě, aby vstoupila do USA jako samostatný stát. Připomíná to nové vydání Monroeovy doktríny, jejímž smyslem bylo to, že celá západní polokoule (Severní Amerika, Jižní Amerika a Karibské ostrovy) je prohlášena za sféru zájmů USA. Přitom doktrína také předpokládá odmítnutí Spojených států vměšovat se do vztahů mezi evropskými státy. Můžeme v tomto případě očekávat snížení role Spojených států v Evropě?
To platí zcela jistě. Evropa bude Trumpa zajímat jen potud, kdy budou moci vzájemné vztahy pomoci USA a americkým firmám, ať už jde o zbrojní průmysl nebo prodej amerického plynu.
Jako tvrdý byznysmen bude chtít, a nevylučuji, že v tom bude úspěšný, rozšířit ekonomický vliv USA na další trhy. Bude jistě různými formami bojovat s Čínou o roli světového ekonomického a technologického hegemona.
Děkujeme za rozhovor!