<
https://42tcen.com/index.php/entry/hledani-rovnovahy-a-spoluprace-s-krvavymi-psy-bobosikova-promluvila-o-zivotopisu-predsedy-us-baxy
Hledání rovnováhy a spolupráce s krvavými psy. Bobošíková promluvila o životopisu předsedy ÚS Baxy
Hledání rovnováhy a spolupráce s krvavými psy. Bobošíková promluvila o životopisu předsedy ÚS Baxy
Novinářka Jana Bobošíková se ve svém novém videu pozastavila nad kontroverzními detaily životopisu nového předsedy Ústavního soudu České repub... - 08.08.2023, 42TČen
2023-08-08T04:04:09
2023-08-09T03:53:12
Jana Bobošíková
Ústavní soud
Josef Baxa
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/Baxa.jpg
Prezident Petr Pavel před několika dny jmenoval novým předsedou Ústavního soudu ČR Josefa Baxu, který právě dnes vystřídal svého předchůdce Pavla Rychetského. Pavel se již před prezidentskými volbami netajil tím, že je ochoten podpořit kandidaturu soudce Josefa Baxy do čela Ústavního soudu, stejně jako Rychetský, který ho dlouhodobě podporoval. Stejně jako Petr Pavel má komunistickou minulost i Josef Baxa, který ještě před sametovou revolucí přijal nabídku stát se kandidátem členství KSČ. Kromě toho již od roku 1984 Baxa pracoval jako trestní soudce a spolupracoval se soudci, kteří se podíleli na politických procesech z 50. let. Novinářka a bývalá europoslankyně Jana Bobošíková poukazuje na zajímavé skutečnosti z autobiografické knihy samotného novopečeného předsedy Ústavního soudu, z nichž vyplývá, že Baxa byl schopen dělat morální kompromisy s cílem vybudovat svou kariéru. „Jako soudce čekatel na soudu v Plzni se v 80. letech dostal k četbě rehabilitačních spisů z roku 1968 a ke spisům státního soudu z konce 40. a 50. let. Tam byly popsané stalinistické sabotáže, velezrady a tresty smrti,” řekla Bobošíková a dále cituje slova samotného Baxy: „Šílené zjištění, protože garnitura soudců a prokurátorů z dob stalinismu byla tehdy stále aktivní. A nikdo je nebral jako krvavé psy, naopak měli pověst zkušených autorit”. Baxovi přitom nevadilo s těmito tzv. krvavými psy spolupracovat, podotýká Bobošíková. „Když měl možnost se jako nováček rok před sametovou revolucí na krajském soudu jednoho z těchto krvavých psů zeptat, proč odsoudil v 50. letech skupinu židů za to, že dostávali dárky od svých příbuzných z Izraele, nezeptal se. Nebyla to prý vhodná situace, protože tento krvavý pes jej přijímal jako nováčka, který právě povýšil z okresního na krajského soudce,“ uvedla česká novinářka. Bobošíková připomíná i to, že Baxa je jedním ze zakladatelů Právnické fakulty Západočeské univerzity, která se před nějakým časem dostala do centra pozornosti kvůli skandálům s podvody v procesu udělování akademických titulů. Přičemž Josef Baxa měl dobře vědět, co se děje na plzeňské právnické fakultě. „Věděl jsem, že se na fakultě děje něco divného… Hochu, trap se tím, co můžeme ovlivnit,“ uvádí Baxova slova Bobošíková. Nehledě na tuto skutečnost Baxa pokračoval přednášet na fakultě. „Soudce Baxa o všem, co se děje na fakultě, věděl, ale jak ve své knize alibisticky píše, ‚osobně jsem se na tom nepodílel‘. Prostě takové hledání rovnováhy mezi slibem soudce, že se bude řídit zákony, a mezi hladkou kariérou a penězi. K tomu zavřené oči patří, bez nich by se totiž rovnováha mohla citelně vychýlit,“ dodává Jana Bobošíková.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Hledání rovnováhy a spolupráce s krvavými psy. Bobošíková promluvila o životopisu předsedy ÚS Baxy

Josef Baxa - 42TČen
© Patrik Uhlíř, MAFRA
Novinářka Jana Bobošíková se ve svém novém videu pozastavila nad kontroverzními detaily životopisu nového předsedy Ústavního soudu České republiky Josefa Baxy, který kdysi dokázal najít společnou řeč s komunisty v předlistopadovém Československu. V současné době přitom neváhá je kritizovat.

Prezident Petr Pavel před několika dny jmenoval novým předsedou Ústavního soudu ČR Josefa Baxu, který právě dnes vystřídal svého předchůdce Pavla Rychetského. Pavel se již před prezidentskými volbami netajil tím, že je ochoten podpořit kandidaturu soudce Josefa Baxy do čela Ústavního soudu, stejně jako Rychetský, který ho dlouhodobě podporoval.

Stejně jako Petr Pavel má komunistickou minulost i Josef Baxa, který ještě před sametovou revolucí přijal nabídku stát se kandidátem členství KSČ. Kromě toho již od roku 1984 Baxa pracoval jako trestní soudce a spolupracoval se soudci, kteří se podíleli na politických procesech z 50. let.

Novinářka a bývalá europoslankyně Jana Bobošíková poukazuje na zajímavé skutečnosti z autobiografické knihy samotného novopečeného předsedy Ústavního soudu, z nichž vyplývá, že Baxa byl schopen dělat morální kompromisy s cílem vybudovat svou kariéru.

„Jako soudce čekatel na soudu v Plzni se v 80. letech dostal k četbě rehabilitačních spisů z roku 1968 a ke spisům státního soudu z konce 40. a 50. let. Tam byly popsané stalinistické sabotáže, velezrady a tresty smrti,” řekla Bobošíková a dále cituje slova samotného Baxy: „Šílené zjištění, protože garnitura soudců a prokurátorů z dob stalinismu byla tehdy stále aktivní. A nikdo je nebral jako krvavé psy, naopak měli pověst zkušených autorit”.

Baxovi přitom nevadilo s těmito tzv. krvavými psy spolupracovat, podotýká Bobošíková.

„Když měl možnost se jako nováček rok před sametovou revolucí na krajském soudu jednoho z těchto krvavých psů zeptat, proč odsoudil v 50. letech skupinu židů za to, že dostávali dárky od svých příbuzných z Izraele, nezeptal se. Nebyla to prý vhodná situace, protože tento krvavý pes jej přijímal jako nováčka, který právě povýšil z okresního na krajského soudce,“ uvedla česká novinářka.

Bobošíková připomíná i to, že Baxa je jedním ze zakladatelů Právnické fakulty Západočeské univerzity, která se před nějakým časem dostala do centra pozornosti kvůli skandálům s podvody v procesu udělování akademických titulů. Přičemž Josef Baxa měl dobře vědět, co se děje na plzeňské právnické fakultě.

„Věděl jsem, že se na fakultě děje něco divného… Hochu, trap se tím, co můžeme ovlivnit,“ uvádí Baxova slova Bobošíková.
Nehledě na tuto skutečnost Baxa pokračoval přednášet na fakultě.

„Soudce Baxa o všem, co se děje na fakultě, věděl, ale jak ve své knize alibisticky píše, ‚osobně jsem se na tom nepodílel‘. Prostě takové hledání rovnováhy mezi slibem soudce, že se bude řídit zákony, a mezi hladkou kariérou a penězi. K tomu zavřené oči patří, bez nich by se totiž rovnováha mohla citelně vychýlit,“ dodává Jana Bobošíková.