https://42tcen.com/index.php/entry/kontrola-v-ceskych-supermarketech-a-co-ukazaly-jeji-vysledky
Kontrola v českých supermarketech a co ukázaly její výsledky
Kontrola v českých supermarketech a co ukázaly její výsledky
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odebrala vzorky mletého masa v různých řetězcích a zjistila, že procento masa uvedené výro... - 08.08.2023, 42TČen
2023-08-08T03:25:13
2023-08-08T08:12:14
Potraviny
Česká republika
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/1649-veprove-maso-mlete.jpg
Tak například řetězec Lidl prodává mleté maso od výrobce Maso uzeniny Polička. Podle informací na obalu měl výrobek obsahovat 50 % hovězího masa, avšak výsledek testu SZPI odhalil pouze 13,33 % masa. K podobnému závěru dospěla i analýza mletého masa od výrobce Kostelecké uzeniny, které nabízí řetězec Billa. Podle obalu by toto mleté maso mělo obsahovat 44 % hovězího masa. Laboratoř však potvrdila pouhých 23,34 %. Výrobci se závěry SZPI nesouhlasí a trvají na tom, že se jedná o chybnou metodu měření. Zástupce holdingu Agrofert, pod který spadá výrobce Kostelecké uzeniny, uvedl, že na základě nevyhovujících výsledků byli holdingem provedeny mimořádné revize všech receptur, při kterých nebyly zjištěny žádné chyby. „Výsledek testu byl stanoven metodou, která je primárně určena k detekci rostlinných bílkovin, nikoliv bílkovin živočišného původu,“ uvedl Josef Polánek, ředitel společnosti Maso uzeniny Polička. Mluvčí SZPI Pavel Kopřiva však námitky výrobců odmítá: „SZPI je ze zákona povinna pracovat pouze s akreditovanými laboratorními metodami. Nemůžeme si vybírat, které z nich použijeme“. Podle něj SZPI používá metody, které jsou z hlediska současných vědeckých poznatků nejlepší možné. Správní řízení dosud probíhá, SZPI může za falšování nebo klamání spotřebitele uložit pokutu až 50 milionů korun. Pokuty se zpravidla pohybují v řádech desetitisíců až milionů korun podle závažnosti zjištění.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Kontrola v českých supermarketech a co ukázaly její výsledky

1649-veprove-maso-mlete.jpg - 42TČen
©
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odebrala vzorky mletého masa v různých řetězcích a zjistila, že procento masa uvedené výrobcem na obalu neodpovídá skutečnosti.

Tak například řetězec Lidl prodává mleté maso od výrobce Maso uzeniny Polička. Podle informací na obalu měl výrobek obsahovat 50 % hovězího masa, avšak výsledek testu SZPI odhalil pouze 13,33 % masa.

K podobnému závěru dospěla i analýza mletého masa od výrobce Kostelecké uzeniny, které nabízí řetězec Billa. Podle obalu by toto mleté maso mělo obsahovat 44 % hovězího masa. Laboratoř však potvrdila pouhých 23,34 %.

Výrobci se závěry SZPI nesouhlasí a trvají na tom, že se jedná o chybnou metodu měření.

Zástupce holdingu Agrofert, pod který spadá výrobce Kostelecké uzeniny, uvedl, že na základě nevyhovujících výsledků byli holdingem provedeny mimořádné revize všech receptur, při kterých nebyly zjištěny žádné chyby.

„Výsledek testu byl stanoven metodou, která je primárně určena k detekci rostlinných bílkovin, nikoliv bílkovin živočišného původu,“ uvedl Josef Polánek, ředitel společnosti Maso uzeniny Polička.

Mluvčí SZPI Pavel Kopřiva však námitky výrobců odmítá: „SZPI je ze zákona povinna pracovat pouze s akreditovanými laboratorními metodami. Nemůžeme si vybírat, které z nich použijeme“.

Podle něj SZPI používá metody, které jsou z hlediska současných vědeckých poznatků nejlepší možné.

Správní řízení dosud probíhá, SZPI může za falšování nebo klamání spotřebitele uložit pokutu až 50 milionů korun. Pokuty se zpravidla pohybují v řádech desetitisíců až milionů korun podle závažnosti zjištění.