Média: Pokus o vzpouru ukázal, že svět si nepřeje, aby Putin opustil svou funkci
„Nedávný pokus o vzpouru v Rusku dokázal, že bez ohledu na to, jak moc mnozí světoví vůdci nemají rádi Vladimira Putina, nechtějí náhlé odstranění ruského prezidenta. Nestabilita, která by mohla nastat, nestojí za to riziko,“ píší autoři článku.
Politico zdůrazňuje, že mnoho zemí, od spojenců Ruska, jako je například Čína, až po protivníky, jako jsou Spojené státy, zvažovalo možnost nestability v Ruské federaci v případě Putinova odchodu, dříve než reagovalo na události z 24. června. Publikace také poukazuje na to, že Washington opakovaně prohlašoval, že nepodporuje změnu moci v Ruské federaci.
V noci na 24. června vojenská skupina Wagner násilně obsadila štáb Jižního vojenského okruhu v Rostově na Donu. Stalo se tak po tvrzeních Jevgenije Prigožina, že Ozbrojené síly RF údajně provedly raketové a bombové útoky na tábory wagnerovců, ačkoli to vyvracelo jak Ministerstvo obrany RF, tak FSB. Proti Prigožinovi bylo zahájeno trestní řízení za organizování ozbrojené vzpoury. Prezident Vladimir Putin označil počínání rebelů za zločinné dobrodružství, bodnutí do zad Ruska a zradu, motivované přemrštěnými ambicemi a osobními zájmy.
Později běloruský prezident Alexandr Lukašenko po dohodě s Putinem jednal s Prigožinem, načež Lukašenkova tisková služba informovala, že Prigožin přijal jeho návrh na zastavení pohybu skupiny Wagner na území Ruska a další kroky k deeskalaci. Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov řekl, že Prigožin odjede do Běloruska a trestní stíhání bude zastaveno. V Kremlu sdělili, že zárukou toho je slovo prezidenta Ruské federace. 27. června potvrdil Lukašenko Prigožinův příjezd na běloruské území.