„Může na naši vládu působit jako hadr na býka“. Keller podpořil křesťanskou akci v Praze
Tramvaj bude přepravovat cestující po hlavním městě do konce roku. K tomuto netriviálnímu propagování víry se pro neČT24 vyjádřil sociolog a spisovatel Jan Keller. „Podobná kampaň může být přínosem, zvláště v době, kdy kampaně na veřejnosti pořádají (dokonce s ostentativní podporou vládních politiků) hnutí a skupiny s mnohem kratší tradicí, než jakou má křesťanství. Je ovšem třeba s kampaní neotálet,” upozornil Keller.
Spisovatel také posoudil, zda se tato propagace může dotknout lidí, kteří vyznávají jinou náboženskou tradici. Podle něho podobný střet v České republice zatím nehrozí.
„Jakmile k nám začnou ročně proudit desetitisíce migrantů podle kvót, které domluvil s Bruselem ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), bude pak jen otázkou času, kdy jakákoliv veřejná aktivita křesťanů bude brána jako urážka jiné víry. Ve Francii už z tohoto důvodu stihli zakázat vánoční stromky ve školách či vánoční výzdobu ulic v některých městech,“ poznamenal sociolog.
Samotná akce „Národní probuzení“, jejímž cílem je „dostat boží slovo ke každému člověku v Čechách“, se bude konat během měsíce listopadu. Lidé se tak setkají s evangeliem v MHD, v novinách, na sociálních sítích i osobně. Iniciátor projektu Josefa Bajzík v rozhovoru pro RadioWave řekl, že jedním z cílů je to, aby „křesťanství se dostalo do povědomí, že církve existují i v 21. století a není to přežitek“.
Pokud jde o načasování akce, jde o poslední podzimní měsíc. Termín zdůvodnili organizátoři tím, že v tomto období zpravidla začínají chřipky a lidé jsou obzvlášť opatrní. Podle Josefa Bajzíka slova z evangelia by tak měla občany povzbudit.
Profesor Keller také promluvil o tom, zda tato kampaň přispěje ke změně celkové atmosféry ve společnosti. „K pozitivnější náladě ve společnosti by přispěla spíše mírná zima a snížení DPH na potraviny než jakákoliv kampaň. Ale křesťané by rozhodně měli využít příležitosti, dokud je to povoleno. Už to, že šíří myšlenku míru a lásky, může na naši vládu (včetně dvouprocentních lidovců) působit jako hadr na býka,“ poznamenal Jan Keller na závěr.