https://42tcen.com/index.php/entry/obavy-nemame-musime-ist-do-ciela-tak-ako-nasi-predkovia-spolok-brat-za-brata-znovu-zavita-do-rf
Obavy nemáme. Musíme ísť do cieľa tak, ako naši predkovia. Spolok Brat za brata znovu zavíta do RF
Obavy nemáme. Musíme ísť do cieľa tak, ako naši predkovia. Spolok Brat za brata znovu zavíta do RF
V Petrohrade sa 27. januára bude konať spomienkové podujatie pri príležitosti 80. výročia konca blokády. Zúčastnia sa ho aj motorkári zo slovensk�... - 25.01.2024, 42TČen
2024-01-25T10:54:12
2024-01-26T04:07:12
Druhá svetová vojna
Brat za Brata
Názory
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/Brat-za-brata-Moskva.jpg
Tohtoročných spomienkových podujatí v Rusku sa spolu so svojimi kolegami zúčastní aj spoluzakladateľ spolku Brat za Brata Matúš Alexa. V komentári pre neČT24 priblížil cieľ cesty: „Je to významné pre celý národ a ľudstvo v rámci celého sveta, pretože ľudia v Leningrade dokázali súdržnosťou a držaním sa pokope vydržať blokádu. Dokázali to, že človek je schopný pre svoju krajinu a pre svoj národ toho urobiť veľa.“ Prezradil tiež, čo má v pláne počas svojej návštevy mesta: „Samozrejme, ako pri všetkých našich návštevách, bude táto cesta venovaná najmä pamiatke bojovníkom v druhej svetovej vojne a všetkým ľuďom, ktorí zomreli počas tejto vojny pri boji proti nacizmu a fašizmu.“ Podľa Matúša Alexy statočnosť obyvateľov bývalého Leningradu má obrovskú hodnotu a mali by sa z nej poučiť aj súčasní ľudia. Cieľom návštevy je nielen ukázať Európanom kultúrne pamiatky mesta, ale aj poukázať na hodnotu obetí druhej svetovej vojny. Predseda spolku tiež zdôraznil, že nesmieme zabúdať na to, čím si obyvatelia Leningradu museli prejsť, národy na celom svete by mali pochopiť, akú obeť priniesli. Členovia spolku Brat za Brata sa pravidelne zúčastňujú pripomienkových podujatí aj na rodnom Slovensku a v Českej republike či Balkánskych štátoch. Spolok sa postupne rozrastá, tvrdí Alexa. „Každým dňom je vidieť, že ľudia majú záujem a vracajú sa k tým klasickým hodnotám. Tu sa nebavíme len o slovenskom národe, ale bavíme sa aj o českom, poľskom a mnohých ďalších, ktoré majú záujem o to, aby sa nezabudlo na túto spomienku a aby sa tým prinavrátili základné hodnoty,“ poznamenal Alexa. Obavy z cestovných obmedzení ani výkyvov počasia členovia spolku Brat za brata nemajú. K tomu predseda spolku poznamenal: „Jednoducho mali naši predkovia obavy z toho, či vyhrajú alebo nevyhrajú nad nepriateľom? My nemôžeme mať obavy. My musíme ísť do svojho cieľa tak, ako naši predkovia.” Občiansky spolok Brat za Brata bol založený na Slovensku v roku 2017 podnikateľom Matúšom Alexom. Je to nezávislá nezisková organizácia, ktorej hlavnou úlohou je uchovanie pamiatky o udalostiach druhej svetovej vojny a tiež poučenie z dejín. Členovia spolku každoročne organizujú historické a spomienkové podujatia v rôznych mestách v Ruska a na Slovenska, ktorých cieľom je uctiť si pamiatku slovenských a sovietskych vojakov a tiež zabrániť skresľovaniu histórie o jej prínose k víťazstvu nad fašizmom. Obliehanie sovietskeho mesta Leningrad v období 1941 až 1944 armádou nacistického Nemecka a jeho fínskymi spojencami trvalo okolo 900 dní. Ide o jednu z najdlhších a najkrvavejších vojenských operácií v dejinách vojen, ktorá si vyžiadala životy takmer milióna ruských vojakov a obyvateľov mesta. Operácia prelomenia blokády začala 13. januára a ku konečnému prelomeniu frontu došlo po dvoch týždňoch.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2024
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Obavy nemáme. Musíme ísť do cieľa tak, ako naši predkovia. Spolok Brat za brata znovu zavíta do RF

Spolok Brat za Brata v Moskve - 42TČen
© Facebook / Brat za Brata
V Petrohrade sa 27. januára bude konať spomienkové podujatie pri príležitosti 80. výročia konca blokády. Zúčastnia sa ho aj motorkári zo slovenského občianskeho spolku Brat za Brata. Predseda Matúš Alexa pre neČT24 uviedol, ako sa môže z tejto udalosti poučiť európske aj svetové spoločenstvo.

Tohtoročných spomienkových podujatí v Rusku sa spolu so svojimi kolegami zúčastní aj spoluzakladateľ spolku Brat za Brata Matúš Alexa. V komentári pre neČT24 priblížil cieľ cesty: „Je to významné pre celý národ a ľudstvo v rámci celého sveta, pretože ľudia v Leningrade dokázali súdržnosťou a držaním sa pokope vydržať blokádu. Dokázali to, že človek je schopný pre svoju krajinu a pre svoj národ toho urobiť veľa.“

Prezradil tiež, čo má v pláne počas svojej návštevy mesta: „Samozrejme, ako pri všetkých našich návštevách, bude táto cesta venovaná najmä pamiatke bojovníkom v druhej svetovej vojne a všetkým ľuďom, ktorí zomreli počas tejto vojny pri boji proti nacizmu a fašizmu.“

Podľa Matúša Alexy statočnosť obyvateľov bývalého Leningradu má obrovskú hodnotu a mali by sa z nej poučiť aj súčasní ľudia. Cieľom návštevy je nielen ukázať Európanom kultúrne pamiatky mesta, ale aj poukázať na hodnotu obetí druhej svetovej vojny. Predseda spolku tiež zdôraznil, že nesmieme zabúdať na to, čím si obyvatelia Leningradu museli prejsť, národy na celom svete by mali pochopiť, akú obeť priniesli.

Členovia spolku Brat za Brata sa pravidelne zúčastňujú pripomienkových podujatí aj na rodnom Slovensku a v Českej republike či Balkánskych štátoch. Spolok sa postupne rozrastá, tvrdí Alexa.

„Každým dňom je vidieť, že ľudia majú záujem a vracajú sa k tým klasickým hodnotám. Tu sa nebavíme len o slovenskom národe, ale bavíme sa aj o českom, poľskom a mnohých ďalších, ktoré majú záujem o to, aby sa nezabudlo na túto spomienku a aby sa tým prinavrátili základné hodnoty,“ poznamenal Alexa.

Obavy z cestovných obmedzení ani výkyvov počasia členovia spolku Brat za brata nemajú. K tomu predseda spolku poznamenal: „Jednoducho mali naši predkovia obavy z toho, či vyhrajú alebo nevyhrajú nad nepriateľom? My nemôžeme mať obavy. My musíme ísť do svojho cieľa tak, ako naši predkovia.”

Občiansky spolok Brat za Brata bol založený na Slovensku v roku 2017 podnikateľom Matúšom Alexom. Je to nezávislá nezisková organizácia, ktorej hlavnou úlohou je uchovanie pamiatky o udalostiach druhej svetovej vojny a tiež poučenie z dejín. Členovia spolku každoročne organizujú historické a spomienkové podujatia v rôznych mestách v Ruska a na Slovenska, ktorých cieľom je uctiť si pamiatku slovenských a sovietskych vojakov a tiež zabrániť skresľovaniu histórie o jej prínose k víťazstvu nad fašizmom.

Obliehanie sovietskeho mesta Leningrad v období 1941 až 1944 armádou nacistického Nemecka a jeho fínskymi spojencami trvalo okolo 900 dní. Ide o jednu z najdlhších a najkrvavejších vojenských operácií v dejinách vojen, ktorá si vyžiadala životy takmer milióna ruských vojakov a obyvateľov mesta. Operácia prelomenia blokády začala 13. januára a ku konečnému prelomeniu frontu došlo po dvoch týždňoch.