Ševčík si dovoluje říkat věci, které nejdou vládě pod nos. Pak VŠE panáčkuje, jak politici pískají
Celý příběh vznikl poté, co se děkan během protivládní demonstrace 11. března zastal jednoho z účastníků před policií během pokusu o sundání ukrajinské vlajky z budovy Národního muzea. Byl následně obviněn z nevhodného chování na veřejnosti a poškozování dobrého jména školy.
Pane Štěpánku, jak vnímáte průběh jednání o působení pana děkana na vysoké škole?
Samozřejmě, že nejde o nic jiného než o akademickou likvidaci na politickou objednávku. Pan docent Ševčík si totiž dovoluje říkat věci, které nejdou vládě Petra Fialy pod nos. A posránkové typu rektora VŠE Petra Dvořáka úslužně panáčkují, jak politici pískají. Ještě před pár lety by něco takového nebylo možné. Ale aspoň vidíme, co je současná vládní garnitura zač. Její praktiky se už nijak neliší od politických metod minulého režimu.
Zapadá to do dnešní atmosféry, kdy se za odlišné názory začíná trestat (zejména obnovení případu učitelky Martiny Bednářové)?
Ano, je to přesně tak. Stejné praktiky, jaké akademičtí zbabělci provozují na vysokoškolské půdě, provozují státní zástupci a soudci na půdě justice. Ale ono stále platí to staré rčení: Všeho do času, Pánbůh na věky. Doufám, že tihle režimní služebníčci jednou dostanou účet.
Proč podle Vás proces pokračuje i přesto, že děkan Ševčík není aktivní ve veřejném prostoru?
Právě že on ve veřejném prostoru aktivní je. Nenechal se zastrašit ani odradit. Proč by také měl? Je to přece svobodný člověk a nedělá nic špatného, natož protiprávního. Pouze říká své názory. Pokud ho pozvou, tak z televizní obrazovky, anebo spolu se mnou a s předsedkyní Zuzanou Majerovou obráží města České republiky, kde Trikolora pořádá besedy s občany. Oni jsou ti vládní politici fakt hloupí. Tak dlouho po Mirkovi půjdou, až ho opravdu dokopou do politiky. Třeba se pak role obrátí. Jako na Slovensku. Na to si koupím lístek do první řady.
Podnět na odvolání Miroslava Ševčíka předložil rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák. Vysokoškolský zákon umožňuje rektorovi odvolání děkana na základě podnětu po vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem celouniverzitního akademického, pokud děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo poškozuje zájem vysoké školy.