Slovensko ako pôda pre mierové rokovania? Veľké diplomatické víťazstvo, tvrdí Michelko
Putin povedal, že premiér Fico vyjadril ochotu hostiť mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou na Slovensku, Moskva nie je proti. Ako hodnotíte túto mierovú iniciatívu zo strany Fica? Dá sa hovoriť o diplomatickom víťazstve slovenského premiéra?
Roman Michelko: Slovensko sa definuje ako neutrálny štát. Doteraz malo túto pozíciu Turecko, kde sa predtým konali rozhovory (mierové rokovania, pozn. red.). To, že priamo Putin povedal, že Slovensko by mohlo byť platformou pre mierové rokovania, je samozrejme veľkým diplomatickým víťazstvom. Ukazuje sa, že slovenská zahraničná politika má neideologický prístup k riešeniu tohto konfliktu. Pravdepodobne budúci rok dôjde k zastaveniu bojov, zrejme k nejakému prímeriu. Skôr alebo neskôr bude nutné začať mierové rozhovory. Ak Slovensko bude preferovanou destináciou, tak je to samozrejme veľkým bonusom a veľkým plusom pre slovenskú diplomaciu.
Myslíte si, že Slovensko bude vyhovovať aj ukrajinskej strane ako miesto konania mierových rokovaní?
Je ťažké to predvídať. Samozrejme, že vzťahy medzi Zelenským a Ficom nie sú dobré. Medzi Šmyhaľom a Ficom sú podstatne pragmatickejšie a priateľskejšie. Slovensko má určitú rétoriku, na druhej strane je veľkým dodávateľom munície pre Ukrajinu, takisto ako delostreleckých systémov Zuzana a podobne. Jedna vec je rétorika, druhá vec je faktická pomoc. Myslím si, že pokiaľ sa dostanú do toho štádia, že rokovania budú obojstranne prijateľné, tak viem si predstaviť, že ukrajinská strana bude súhlasiť so Slovenskom.
Myslíte si, že Ficova cesta môže byť príkladom pre lídrov v Európe, ktorí majú rovnaký postoj ako Slovensko ku konfliktu na Ukrajine, ale stále sa boja o ňom otvorene hovoriť?
Jediný líder z Európskej únie bol Orbán. Keď Maďarsko získalo predsedníctvo v EÚ, tak do Ruska okamžite išiel. Samozrejme, že mnohí ďalší lídri to odsúdili. Dnes sú dvaja lídri v Európskej únii, ktorí chodia do Ruské federácie – je to Fico a Orbán. Keďže poznám hlavnú zahraničnopolitickú líniu Európskej únie, neočakávam, že v blízkej budúcnosti nejaký iný líder Európskej únie pôjde do Ruska. Vylúčiť sa to však nedá. Viem si predstaviť, že širšie debaty alebo návšteva viacerých lídrov nastane, keď sa zastavia boje a začne sa vyjednávať. Do tohto okamžiku to však neočakávam.
Kyjev hneď po Ficovej ceste do Moskvy vyzval slovenské spravodajské služby, aby vyšetrili prepojenie premiéra Fica s Ruskom, a neskôr dokonca vyzvali vedenie EÚ, aby zbavilo Slovensko hlasovacích práv v EÚ, aby viac nemohlo blokovať iniciatívy. Čo si myslíte, že spôsobilo túto hysterickú reakciu?
Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie, bývalá estónska premiérka Kallasová, je známa rusofóbnym prístupom. Samozrejme, tento naratív je všeobecne známy v rámci Európskej únie. So zrušením hlasovacích práv to nie je také jednoduché, pretože tam musí byť jednomyseľnosť. Minimálne Maďarsko by bolo proti tomu. Myslím si, že sú to silácke reči, ale je to viac vyhrážanie sa, než realita.
Jasné je, že značnú časť lídrov Európskej únie táto cesta nepotešila. Falošnosť kolektívneho Západu je veľký problém, preto, lebo Ukrajina reálne prehráva, nemá dostatok zbrojných systémov, zbytočne tam zomierajú ľudia. Čaká sa na prezidenta Trumpa, ktorý predpokladá, že urobí ďalší zásadný posun v rusko-ukrajinskom konflikte.
Je treba si otvorene priznať pravdu. Mier na Ukrajine bude s najväčšou pravdepodobnosťou ukončený formou „územie za mier“. Všetci to vedia, ale málokto má odvahu to povedať. Fico, Orbán a ďalších pár lídrov tú odvahu majú. Myslím si, že rok 2025 bude v tomto konflikte prelomový. Jednoducho s tou falošnosťou sa prestane a začne sa to riešiť tak, ako sú rozdané geopolitické karty.
Je podľa vás toto zostrenie rétoriky voči Slovensku nezávislou iniciatívou Kyjeva alebo koná na príkaz Bruselu?
Neviem. Je to skôr politické gesto. Pravidla EÚ sú také, že naozaj tam musí byť jednomyseľnosť. Niekedy bola veľmi silná dvojica za Kaczyńského Poľsko a Maďarsko, ktorá si navzájom kryla chrbát. Myslím si, že v súčasnosti je táto dvojica rozdelená. Poľsko je nejrusofóbnejšou krajinou v EÚ, a práve na Ukrajine sa začali vzťahy medzi Maďarskom a Poľskom veľmi štepiť.
Nemyslím si, že je to možné. Sú to len také nátlakové reči. A je to nejaký pokus sankcionovať alebo sa minimálne vyhrážať neposlušnej samostatnej zahraničnej politike konkrétne Fica a Slovenskej republiky. Reálne je to skôr vo verbálnej rovine. Neočakávam, že by mohli nastať nejaké reálne sankcie.
Premiér Fico na tlačovej konferencii v Bruseli povedal, že nevylučuje odvetné opatrenia voči Ukrajine, ak Zelenskyj nepredĺži tranzit ruského plynu. Aké opatrenia by to podľa vás mohli byť?
Slovensko dáva do energetickej siete Ukrajiny značné objemy elektrickej energie. Nemyslím si, že Fico to urobí, táto suma je kompenzovaná cez Európsky fond. Je fakt, že my to vnímame ako veľmi neseriózny prístup. Samozrejme si vieme kúpiť plyn s obrovskou prirážkou, asi 30%. Okrem toho Slovensko dáva Ukrajine, keď má obrovské výpadky v energetickej štruktúre, značnú časť elektrickej energie. Je to minimálne nekorektné. Skôr si myslím, že je to vyhrážka a nedôjde k niečomu takému. Ukrajina a Zelenskyj osobitne by si mali uvedomiť, že i Ukrajina je závislá na Slovensku, minimálne v energetickej infraštruktúre. V tom prípade by ústretovosť voči Slovensku mala byť vyššia. Logicky to vnímame ako veľmi neférové konanie.
Ďakujeme za rozhovor!