Štěpán: Ve všech státech řídí ekonomika politiku, jen v ČR je to naopak. Výsledek vidíme

Česká republika se podílela na 18procentním růstu dovozu ruského plynu do EU v minulém roce, a to navzdory plánu zastavení dodávek fosilních paliv z Ruska do roku 2027. Vedení ČR přitom halasí o „kompletním odpoutání se“ od ruských energií. Čím si vysvětlujete tato čísla a pokrytecké řeči vlády o ukončení „závislosti“ na Rusku?
Čísla a rekordní dovoz ruského plynu do ČR v roce 2024 lze vysvětlit tak, že obchodníci věděli, že od 1. 1. 2025 bude zastaven tranzit plynu přes Ukrajinu. Jak píšete, obchodníkům nevadí ruský plyn, vadí jen našim politikům. Těm ale nejde o politiku, ale o poškození ekonomiky ČR. V době, kdy USA připravují s Ruskem dohody o nákupu plynu, a prokázalo se, že protiruské sankce nepoškozují ekonomiku Ruska, ale EU a nejvíce ČR, si jinak počínání našich politiků nelze vysvětlit.
V rozhovoru pro rádio jsem včera dostal otázku, co se stane, až Rusko zcela zastaví dodávky plynu do EU, jak se ten plyn dá nahradit? Řekl jsem, že jenom petrolejovými lampami, a protože ten je z ruské ropy, a ta nebude také, tak už jenom svíčkami.
Slovensko a Maďarsko nadále dostávají ropu přes jižní větev Družby, protože našly platební mechanismus. Proč podobné schéma nebo alternativní řešení nevyužil Orlen Unipetrol, který vlastní české rafinerie?
Premiéři Fico a Orbán jsou pronárodní hrdinové této doby. Dokázali udržet dovoz ruského plynu i ropy. To u českých politiků opravdu nehrozí, kdyby nedělali nic, byl by to velký přínos pro ČR.
Orlen Unipetrol za dva týdny spotřeboval polovinu z 330 tisíc tun ropy vydané státní rezervou. Vzhledem k situaci s dodávkami nakolik je tento krok oprávněný z hlediska energetické bezpečnosti?
ČR má v zásobnících už jen 25 % plynu, to kryje spotřebu ČR tak na 20 dní max. A duben má být studený, vláda to neřeší. Stejné je to u ropy. Premiér Fiala před dvěma dny v TV prohlásil, že jsme se zbavili ruské ropy a nemáme problémy. A česká ropná společnost vykázala za rok 2024 ztrátu 9 mld. Kč, díky čemu? Není to náhodou nákup mimoruské ropy? Tisk to neřeší, asi musí být všechny státní podniky v ČR ztrátové, protože i plynárenský Net4Gas je v hluboké ztrátě.
Ve druhé polovině dubna obdrží Česká republika první dodávky ze západního ropovodu TAL PLUS. V roce 2025 proteče ropovodem TAL kolem 4 milionů tun ropy. Roční spotřeba ropy je 7,1 milionů tun. Odkud dovezou zbytek ropy? Podaří se zcela nahradit ruské dodávky?
Spotřeba ropy v ČR může být 7 mil. tun za rok. Ale bude to napjaté a doufejme, že se nebude opakovat situace z plynovodu Nord Stream, který kdosi vyhodil do vzduchu. Pak budeme bez ropy. Zatopují naše doly na uhlí a budou zavírat uhelné elektrárny, takže ČR při nejhorším scénáři může být bez ropy, plynu, uhlí. Zůstane jen výroba elektřiny z jaderných elektráren, která kryje třetinu spotřeby v ČR.
Podle informací médií bude v roce 2025 ropu do ČR dodávat v malých podílech 20 zemí. Jaká ekonomická rizika tato diverzifikace má? Jak to ovlivní konečné ceny pro maloobchodní spotřebitele?
Je celkem jasné, že ty dodávky ropy budou za vyšší ceny než ruská ropa, a je otázkou, jaká bude kvalita té ropy, protože u plynu došlo k tomu, že místo ruského plynu je do ČR dodáván plyn s více nečistotami, siřičitany ničí spotřebiče, rakovinotvorný prach se vyskytuje také, atd. Upravili se normy kvality plynu, aby špinavý plyn mohl být do ČR dodáván.
Ve všech státech řídí ekonomika politiku, jen v ČR je to naopak. Výsledek vidíme.
Děkujeme za rozhovor.