https://42tcen.com/index.php/entry/v-polsku-uvedli-moznou-pricinu-sporu-o-obili-s-ukrajinou
V Polsku uvedli možnou příčinu sporu o obilí s Ukrajinou
V Polsku uvedli možnou příčinu sporu o obilí s Ukrajinou
Skandál kvůli obilí, ke kterému došlo ve vztazích mezi Polskem a Ukrajinou, jež plánuje odvetné embargo na polské zboží, byl vyvolán vnitřním ... - 25.09.2023, 42TČen
2023-09-25T01:27:05
2023-09-25T05:51:02
Dohoda o obilí
Ukrajina
Polsko
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/eeeeeeeeeeee.gif
„Možná, že prezident Zelenskyj má různé vnitřní ekonomické podmínky. Možná existují společnosti, které mohou v různé podobě tlačit nebo něco očekávat,” řekl Przydacz v pořadu rozhlasové stanice RMF FM. Odvetná opatření Kyjeva považuje přitom za „nepřijatelné, nespravedlivé hodnocení… a chování, jež se dá těžko pochopit“. Vztahy mezi Polskem a Ukrajinou se v posledních dnech podstatně zkomplikovaly kvůli zavedení embarga vůči ukrajinskému obilí. Náměstek ukrajinského ministra ekonomiky Taras Kačka dříve prohlásil, že země zavede v nejbližších dnech embargo na řadu druhů polské zemědělské produkce v reakci na prodloužení jednostranného zákazu na dovoz ukrajinského obilí. Polský premiér Mateusz Morawiecki v reakci na to slíbil, že rozšíří polský seznam potravin zakázaných k dovozu z Ukrajiny. Evropská komise přijala 15. září rozhodnutí o tom, že neprodlouží restrikce na dovoz čtyř druhů ukrajinské zemědělské produkce do několika zemí EU, ale nařídila Kyjevu, aby zavedl opatření pro kontrolu exportu. Vlády Slovenska, Maďarska a Polska pak prohlásily, že prodlouží zákaz jednostranně. Maďarsko zejména prodloužilo zákaz ve vlastní zemi, na seznam zakázaných k dovozu se dostalo 24 druhů potravin. Kromě obilovin jde o různé maso, drůbež, vejce, med, zeleninu a víno. Ukrajina se kvůli tomu obrátila na WTO se stížností. V reakci na to prohlásily tři země EU, že budou bojkotovat zasedání koordinační platformy pro ukrajinské obilí.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

V Polsku uvedli možnou příčinu sporu o obilí s Ukrajinou

Sklizeň pšenice - 42TČen
© Foto: Srgej Pivovarov
Skandál kvůli obilí, ke kterému došlo ve vztazích mezi Polskem a Ukrajinou, jež plánuje odvetné embargo na polské zboží, byl vyvolán vnitřním tlakem na Volodymyra Zelenského, míní šéf Byra mezinárodní politiky kanceláře polského prezidenta Marcin Przydacz.

„Možná, že prezident Zelenskyj má různé vnitřní ekonomické podmínky. Možná existují společnosti, které mohou v různé podobě tlačit nebo něco očekávat,” řekl Przydacz v pořadu rozhlasové stanice RMF FM.

Odvetná opatření Kyjeva považuje přitom za „nepřijatelné, nespravedlivé hodnocení… a chování, jež se dá těžko pochopit“.

Vztahy mezi Polskem a Ukrajinou se v posledních dnech podstatně zkomplikovaly kvůli zavedení embarga vůči ukrajinskému obilí. Náměstek ukrajinského ministra ekonomiky Taras Kačka dříve prohlásil, že země zavede v nejbližších dnech embargo na řadu druhů polské zemědělské produkce v reakci na prodloužení jednostranného zákazu na dovoz ukrajinského obilí. Polský premiér Mateusz Morawiecki v reakci na to slíbil, že rozšíří polský seznam potravin zakázaných k dovozu z Ukrajiny.

Evropská komise přijala 15. září rozhodnutí o tom, že neprodlouží restrikce na dovoz čtyř druhů ukrajinské zemědělské produkce do několika zemí EU, ale nařídila Kyjevu, aby zavedl opatření pro kontrolu exportu.

Vlády Slovenska, Maďarska a Polska pak prohlásily, že prodlouží zákaz jednostranně. Maďarsko zejména prodloužilo zákaz ve vlastní zemi, na seznam zakázaných k dovozu se dostalo 24 druhů potravin. Kromě obilovin jde o různé maso, drůbež, vejce, med, zeleninu a víno. Ukrajina se kvůli tomu obrátila na WTO se stížností. V reakci na to prohlásily tři země EU, že budou bojkotovat zasedání koordinační platformy pro ukrajinské obilí.